Poniedziałek, 24 lutego 2020

imieniny: Macieja, Bogusza, Jaśminy

RSS

Patrol

Skazany z "Jagiellonki" pomaga rozwiązywać równania

28.03.2013 10:17 | 2 komentarze | acz

Zakład Karny w Raciborzu prowadzi nietypowy program, pomagający dzieciom z trudnych rodzin i samym skazanym. Lekcji udziela... jeden z osadzonych.

Skazany z "Jagiellonki" pomaga rozwiązywać równania
Skazany podczas zajęć w raciborskiej Strefie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od trzech miesięcy osadzeni w Zakładzie Karnym w Raciborzu uzupełniają swoje braki edukacyjne z zakresu matematyki. Ich nauczycielem jest kolega z więziennej celi. - To osoba pierwszy raz skazana. Posiada dyplom Uniwersytetu Jagiellońskiego z matematyki. Przed skazaniem pracował jako informatyk -  mówi major Marek Kwiecień, rzecznik prasowy ZK Racibórz. Na zajęcia w ramach programu „Z matematyką za pan brat” przychodzi regularnie około dziesięciu skazanych. - Nadrabiają swoje braki w ramach tego przedmiotu. Niektórzy mają braki na poziomie gimnazjum inni uczą się dopiero podstaw. Grunt, że chcą się uczyć. Ten program readaptacji społecznej pomoże im wrócić do społeczeństwa - mówi Marek Kwiecień.

W ubiegłym tygodniu matematyk, który ma szansę na przedterminowe zwolnienie wyszedł ze swoją wiedzą za mury więzienia przy Eichendorffa. - Od kilku lat funkcjonariusze Zakładu Karnego w Raciborzu współdziałają z Młodzieżowym Klubem „Strefa” w Raciborzu, którego celem jest opieka nad młodzieżą zagrożoną patologią społeczną.  Przyszła kolej na dalsze wsparcie. Wychowawca oddziału dla skazanych odbywających karę pozbawienia wolności po raz pierwszy, wdrożył kolejny innowacyjny element w oddziaływaniach resocjalizacyjnych. Tym razem zaangażował do pomocy dzieciom w nauce matematyki skazanego matematyka, którego zarówno postawa jak i prognoza penitencjarna, kryminologiczno-społeczna jest pozytywna - wyjaśnia wychowawca.

26 marca odbyły się pierwsze korepetycje. Zarówno młodzież, kierownictwo Strefey, a także sam skazany, byli bardzo zadowoleni z takiej formy pomocy. Zaplanowano kolejne spotkania oraz korepetycje. W czasie pobytu skazanego na terenie placówki jest obecny funkcjonariusz służby więziennej.

(acz), fot. Marek Kwiecień