Niedziela, 17 stycznia 2021

imieniny: Antoniego, Jana, Sabiniana

RSS

Epidemia koronawirusa:

Skarby Raciborszczyzny: Leonard Fulneczek o społecznikach

20.03.2013 08:30 | 0 komentarzy | e

Organizacje pozarządowe są niezbędnym elementem życia społecznego - co sądzi o tym radny powiatowy i dyrygent chóru Leonard Fulneczek w kontekście naszego plebiscytu Skarby Raciborszczyzny?

Skarby Raciborszczyzny: Leonard Fulneczek o społecznikach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

Trwa plebiscyt Skarby Raciborszczyzny: Społecznicy 2013. Jedną z kategorii nazwaliśmy Społecznie dla Raciborszczyzny. Chcemy w niej wyróżnić organizacje pozarządowe.

Zapytaliśmy samorządowców z Raciborszczyzny o ich opinię na temat społeczników i działalności pro bono. Mają z nimi kontakt codzienny, od lat wspierają ich inicjatywy. Jak postrzegają takich partnerów, czy wróżą im świetlaną przyszłość?

Leonard Fulneczek: Nie mam wątpliwości, że społecznicy są solą tej ziemi, stanowią grupę najbardziej wartościowych mieszkańców. Nie patrzą na zaspokajanie własnych potrzeb, na swój interes ale na zapotrzebowanie ogólnospołeczne. Widzę to na przykładzie swojej gminy ale nie tylko – osoby, które się społecznie udzielają stanowią o obliczu gminy, jej dobrym postrzeganiu na zewnątrz. Dlaczego interesuje nas wyjazd w jakiejś miejsce? Bo jest tam albo coś interesującego do zwiedzenia albo coś ciekawego się tam dzieje, a dzieje się za sprawą wyjątkowych ludzi. To owoc ich pracy i działań przyciąga zainteresowanie. Tak jak przedsiębiorcy dają zatrudnienie i rozwój gospodarczy, tak społecznicy wypełniają tę przestrzeń życia, o której mówi się, że „praca to nie wszystko”. Jedno i drugie jest ważne dla jakości życia. Widzę to też jako dyrygent chóru, gdzie wśród chórzystów istnieje ewangeliczna potrzeba dzielenia się talentami z innymi ludźmi. Zapewnianie innym radości i wzruszeń jest bezcenne. Poza tym to także sposób na to, by nie marnować tak cennego czasu i zyskać poczucie sensowności życia.

Co tydzień w "Nowinach Raciborskich" publikujemy kupony konkursowe, które po wypełnieniu można dostarczyć osobiście (w godz. od 8.00 do 16.00) do sekretariatu Wydawnictwa Nowiny Sp. z o.o. przy ul. Zborowej 4  w Raciborzu lub wysłać pod ten adres. Zwycięzców ujawnimy uroczyście 19 maja podczas pikniku na raciborskim rynku. Jeszcze do końca marca można zgłaszać propozycje do każdej z kategorii. Są one otwarte. W tym roku wybieramy społeczników, których działalność uważamy za wartość samą w sobie. Nie mają to być jednak konkretne osoby, lecz zorganizowane formy działania. Dlatego prosimy o zgłaszanie propozycji w następujących kategoriach:

1. Świat kobiet (np. koła gospodyń wiejskich)

2. Zastępy świętego Floriana (ochotnicze straże pożarne)

3. Ze sportem przez życie (np. ludowe zespoły sportowe)

4. Muzyka łączy pokolenia (np. chóry, orkiestry)

5. Społecznie dla Raciborszczyzny (np. organizacje pożytku publicznego).

Można to zrobić wysyłając e-maila na adres: skarby@nowiny.pl, w komentarzach lub telefonicznie: 32 415 47 27 lub 662 059 829.

Warto docenić społeczników i stwarzamy właśnie taką możliwość. Głosując na nich zapewnicie im rozgłos, który wzmocni ich autorytet i pomoże znaleźć naśladowców. Zwycięzcy poszczególnych kategorii zostaną nagrodzeni. Sportowcom podarujemy sprzęt treningowy, strażaków wyposażymy w sprzęt przydatny w akcjach ratowniczych, gospodynie zaprosimy na uroczystą kolację do restauracji, chór lub orkiestrę uwiecznimy na kalendarzu ściennym z profesjonalną sesją fotograficzną, a organizacjom pozarządowym zapewnimy trzymiesięczną kampanię reklamową w naszych mediach. To nie koniec nagród. Wartościowe prezenty przewidujemy również dla głosujących, a także dla uczestników naszego majowego festynu, na którym podamy wyniki plebiscytu. Warto dokonać tych skromnych pięciu skreśleń w słusznej sprawie.

Więcej o plebiscycie przeczytasz tutaj.

 

Ludzie:

Leonard  Fulneczek

Leonard Fulneczek

Były wójt Krzyżanowic i radny powiatowy