środa, 13 listopada 2019

imieniny: Stanisława, Mikołaja, Krystyna

RSS

Zaścianek, czy duża świadomość społeczna?

12.03.2013 20:23 | 21 komentarzy | abs

 

Niedawno pisaliśmy o Gminnej Spółce Wodnej Mszana i zastrzeżeniach mieszkańców do jej działalności. W ubiegłym tygodniu, w ośrodku kultury w Połomi, odbyło się zebranie zarządu i delegatów spółki.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

Na spotkanie przyszło też kilkudziesięciu mieszkańców gminy, a także radni.

Inne gminy zastrzeżeń nie miały

Przypomnijmy: zastrzeżenia mieszkańców dotyczyły pieczątki firmy windykacyjnej, która pojawiła się na drukach opłat składki członkowskiej na spółkę wodną oraz sposobu wyboru delegatów. – Druki z tą pieczątką w ubiegłym roku otrzymali już mieszkańcy gmin Lubomia i Gorzyce, i tam nie było telefonów: „po co ta pieczątka” – mówił Zygmunt Migas, kierownik Rejonowego Związku Spółek Wodnych Melioracyjnych (RZSWM) z Wodzisławia, do którego należy spółka wodna Mszana. - A ściągalność składek bardzo się poprawiła. - U nas i bez pieczątki była dobra – rzucił ktoś z sali. Jednak z danych RZSWM wynika, że ściągalność składek w Połomi z 63 proc. w 2010 r., spadła do 48 proc. w 2012 r. ( w Gogołowej spadek z 80 do 78 proc.)

Bez „wodnego” zebrania

Drugi, podnoszony przez mieszkańców problem, to sprawa delegatów. Zgodnie ze statutem spółki, mają oni być wybierani przez mieszkańców na zebraniu wiejskim. Tymczasem okazało się, że w Połomi takiego „wodnego” zebrania nie było, a niektórzy z delegatów nie wiedzą, że nimi są.

- Jeśli ktoś jest delegatem, to otrzymuje zaproszenia na zebrania spółki. Nie zdarzyło się jeszcze, żeby ktoś zgłosił się i powiedział, że nie został wybrany delegatem – mówił Zygmunt Migas. Na te słowa oburzył się Stanisław Wilk z Połomi, który stwierdził, że 2 lata temu mówił Henrykowi Kucharczykowi, przewodniczącemu spółki wodnej, że nie jest delegatem, bo nie został wybrany na zebraniu wiejskim. – Nigdy nie mówiłeś, że nie jesteś delegatem, tylko, że nie masz czasu – odpowiedział Kucharczyk.

Takich spięć podczas spotkania nie brakowało. Generalnie, część mieszkańców była zdania, że spółka wodna jest nielegalna, bo i delegaci nie zostali wybrani zgodnie z przepisami.

Bolała czerwona pieczątka

Głos w dyskusji zabrał wójt Mszany. – Zabolała chyba wszystkich ta czerwona pieczątka, bo nikt nie lubi, jak mu się coś narzuca – mówił Mirosław Szymanek. – W Lubomi, czy Gorzycach mieszkańcy nie podnosili z tego powodu buntu społecznego. A u nas wielkie oburzenie. Musimy się zapytać, czy u nas to wielka świadomość społeczna, czy taki zaścianek? Czy nie staniemy się pośmiewiskiem w regionie? Radni też powinni wyjaśniać sprawy w środowisku – dodał. Przyznał, że jeśli chodzi o delegatów, to na taką funkcję musi być zgoda danej osoby. – Nie może być tak, że kogoś wpychamy na siłę, to niezgodne z prawem. Mamy więc trudny problem prawny i problem społeczny – mówił wójt.

Ostatecznie stanęło na tym, że połomscy delegaci do spółki wodnej zostaną wybrani na najbliższym zebraniu wiejskim. Być może, jak wnioskowali mieszkańcy, znajdą się wśród nich radni.