Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

O śląskiej Golgocie w Gołkowicach

Powojenne dramaty Ślązaków okiem naukowca, artysty i syna deportowanego.

O śląskiej Golgocie w Gołkowicach
Edward Kramarczyk opowiedział o mysłowickim obozie pracy dla Ślązaków. Fot. UG Godów.

5 marca w Ośrodku Kultury w Gołkowicach odbył się wernisaż wystaw „Deportacje Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku” przygotowanej przez katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Równocześnie zaprezentowano wystawę prac Edwarda Kramarczyka „Śląska Golgota”.

Data wernisażu choć pewnie przypadkowa, okazała się symboliczną. Dokładnie 60 lat wcześniej zmarł Józef Stalin, radziecki tyran i ludobójca, który m.in. był odpowiedzialny za ciężki powojenny los wielu śląskich rodzin.

 

Droga w jedną stronę

O kulisach akcji przeciwko Ślązakom opowiedziała dr Kornela Banaś, z katowickiego IPN-u. Młodzieży gimnazjalnej, która stanowiła większość słuchaczy jej wykładu przypomniała dramatyczną historię wywózek Ślązaków do ZSRR w latach 1945-46. - W zasadzie możemy w tym przypadku mówić o deportacjach bo dla wielu Ślązaków była to droga w jedną stronę. Większość z nich została tam do śmierci. Mieli pół godziny, czasem mniej na spakowanie najważniejszych rzeczy po czym wysyłano ich na daleki wschód. Pracowali w ciężkich warunkach. Ginęli z głodu i wycieńczenia – opowiadała Banaś. Przypomniała, że wózki odbywały się na mocy przyjętej przez Józefa Stalina ustawy z 3 lutego 1945 roku o powstaniu tzw. batalionów roboczych. Wcielani do nich byli nie tylko zaangażowani politycznie po stronie hitlerowskich Niemiec działacze, ale przede wszystkim zwykli ludzie. - Bataliony te traktowane były jako jedna z form reperacji wojennych. ZSRR wywoził nie tylko maszyny, całe fabryki, surowce, ale również fachową siłę roboczą – górników, hutników, kolejarzy, a więc ludzi, którzy swoją fachowością mieli służyć gospodarce ZSRR – mówiła Banaś. Ilu dokładnie Ślązaków zostało wywiezionych tego nie udało się ustalić. Niektórzy historycy szacują tę liczbę nawet na 90 tys. IPN doliczył się 20 tys. nazwisk, w tym połowa z nich to górnicy. Wiadomo jednak, że są to liczby niepełne. - Za wywózki odpowiedzialni byli Sowieci, przy wsparciu komórek rodzącego się Urzędu Bezpieczeństwa. Dlatego większość danych znajduje się w rosyjskich archiwach – wyjaśnia Banaś. Po wykładzie pokazano krótki film o zsyłkach Ślązaków i warunkach w jakich byli wywożeni w głąb ZSRR. Następnie zebrani wysłuchali relacji Rudolfa Kołodziejczyka, syna deportowanego do ZSRR górnika. Zaś na koniec Edward Kramarczyk, mysłowicki malarz opowiedział o działającym tam po wojnie obozie pracy dla Ślązaków.

 

Wystawę można oglądać do końca marca

Organizatorem wystawy była Gmina Godów oraz stowarzyszenie Śląsko Ferajna z Mysłowic. - O powojennej historii Ślązaków, o tym że byli represjonowani wciąż niewiele się wspomina. Warto więc to zmieniać – uważa Mariusz Adamczyk, wójt Godowa. - Chcemy uświadamiać Ślązaków o losach ich przodków zesłanych do ZSRR – wyjaśnia z kolei Peter Langer, szef Śląskiej Ferajny. Wystawę można oglądać w gołkowickim Ośrodku Kultury do końca marca w dni powszednie, w godzinach funkcjonowania placówki. W weekendy wystawa jest nieczynna.

 

(art)

10 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~ze wsii (77.255. * .127) 15.03.2013 17:25

tym niemniej temat wystawy warty uwagi

~tępiciel idiotów (83.5. * .142) 10.03.2013 16:52
oceniono 6 razy
0
Zgłoś

Trolizm się szerzy. Szczególnie w mózgownicy typa o nicku Śląsk i Morawy.

~Śląsk i Morawy (89.200. * .94) 10.03.2013 16:24
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

Wszystko co złe w polsce, to wina Stalina!!! Polacy za nic nie odpowiadają, bo za wszystkie krzywdy i porażki to zawsze i wyłącznie odpowiada Stalin, oto zajebista myśl polaka. To że Niemcy w 1939 roku przełamywali bez problemowo opór polski, miażdżyli obronę polski od pierszych dniach walki to też wina Stalina!!. to że Polacy oddali Westerplatte praktycznie bez walki, bo zwyczajnie nie mieli czym walczyć i się bronić, to też zapewne wina Stalina!!

~Prowda ło Ślonsku (91.225. * .160) 10.03.2013 15:09
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Najlepiej wszystko zwalić na Stalina, a gdyby nie Stalin to Śląska mogło by nie być, mógł być wcielony do ZSRR tak jak Ukraina, a teraz ślązacy swoje zbrodnie zwalają na Stalina, no zajebiście, problem w tym, że w tych obozach to nikt po rosyjsku nie mówił a wyłącznie czysto po śląsku, ewentualnie po "kresowiacku".

~Prowda ło Ślonsku (89.200. * .94) 10.03.2013 13:51
oceniono 6 razy
0
Zgłoś

Najlepiej wszystko zwalić na Stalina, a gdyby nie Stalin to Polski mogło by nie być, mogła by zostać wcielona do ZSRR tak jak Ukraina, a teraz polacy swoje zbrodnie zwalają na Stalina, no zajebiście, problem w tym, że w tych obozach to nikt po rosyjsku nie mówił a wyłącznie czysto po polsku, ewentualnie po "kresowiacku".

Jan Niezbędny:-( 10.03.2013 13:29
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

polacy też mieli obozy zagłady !!!! tylko niewiniatka z siebie robią!!!

~tępiciel sowieckiego wszastwa (83.5. * .142) 10.03.2013 12:50
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

No i czekałem, aż się "znawcy tematu" tacy jak op odezwą. To nic, że w artykule jak byk jest cytat naukowca o tym, że za zsyłki odpowiadał Stalin. Zawsze znajdą się (wy)znawcy kierzy na białe powiedzą czarne.

~po (91.225. * .160) 10.03.2013 10:35
oceniono 9 razy
1
Zgłoś

przeciętny ślązak nic nie wie o zsyłkach ani że po wojnie polacy byli więzieni w śląskich obozach koncentracyjnych W szkole o tym nie wolno uczyć

~op (91.214. * .89) 09.03.2013 18:05
oceniono 7 razy
1
Zgłoś

przeciętny polak nic nie wie o zsyłkach ani że po wojnie śłązacy byli więzieni w polskich obozach koncentracyjnych W szkole o tym nie wolno uczyć

~rk1 (83.4. * .25) 09.03.2013 10:27
oceniono 5 razy
3
Zgłoś

Brawo! Panie Wójcie, gratuluję pomysłu i realizacji.Panie Wójcie, proszę zapoznać z tematem wszystkich wójtów i burmistrzów Śląska.