Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Żyli długo i szczęśliwie cz.II

Dodatek ślubno-weselny - czytaj co tydzień kolejne odcinki i wygraj bon na obrączki o wartości 720 zł!
Dziś drugi odcinek - „CO? GDZIE? KIEDY? - praktyczny przewodnik ślubny".

Żyli długo i szczęśliwie cz.II

Przygotowania do ślubu i wesela warto rozpocząć wcześniej, by po pierwsze zaoszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów, a po drugie zarezerwować takie usługi i takie miejsca, z których faktycznie będziemy zadowoleni. Poniżej garść praktycznych rad, które na pewno wam w tym pomogą.

12 MIESIĘCY PRZED ŚLUBEM
Ustalcie datę ślubu i rodzaj (konkordatowy, cywilny). Zarezerwujcie wstępnie miejsce (salę weselną, kościół).

10 MIESIĘCY PRZED
Zaplanujcie listę gości i budżet.

6 MIESIĘCY PRZED
Spotkajcie się wspólnie z waszymi rodzinami i przedstawcie wasze oczekiwania. Wybierzcie fotografa/kamerzystę, muzyków, dekoratora, samochód. Podpiszcie umowy i wpłaćcie wstępne zaliczki. Nie jest jeszcze za późno na zmianę restauracji, wybierzcie się więc tam na obiad, by sprawdzić czy nie zepsuła się kuchnia lub obsługa.

5 MIESIĘCY PRZED
Zaplanujcie podróż poślubną i pod tym kątem ustalcie urlopy w pracy. Określcie ostateczną liczbę gości. Pora na wybór sukni, stroju dla Pana Młodego i dodatków.

4 MIESIĄCE PRZED
Zbierzcie potrzebne dokumenty. Pomyślcie o noclegach dla tych gości, którzy przyjadą z daleka. Rozejrzyjcie się za naukami przedmałżeńskimi. To też najwyższa pora by rozpocząć dietę i zaplanować rozkład wizyt w SPA czy u kosmetyczki.

3 MIESIĄCE PRZED
Czas zamówić zaproszenia ślubne i winietki. Pomyślcie również o dekoracji kościoła, sali czy samochodu. Pora na wybór obrączek

2 MIESIĄCE PRZED
Wyślijcie zaproszenia. Bliskiej rodzinie należy dostarczyć zaproszenia osobiście, Najlepiej, jak każe tradycja, z kołaczem. Omówcie przebieg ślubu i wesela, dokładne menu, rodzaje i ilość alkoholu. Ustalcie z didżejem lub zespołem listę utworów muzycznych. Dopnijcie sprawy w kancelarii parafialnej lub urzędzie stanu cywilnego na ostatni guzik.

1 MIESIĄC PRZED
Przede wszystkim potwierdźcie rezerwacje. Zamówcie tort i ciasta, bukiet ślubny, kwiaty do butonierki oraz wszelkie kwietne dekoracje. Określcie daty wieczoru kawalerskiego i panieńskiego.

2 TYGODNIE PRZED
Sprawdźcie, kto z gości potwierdził przybycie. Na wszelki wypadek zróbcie przymiarkę waszych strojów ślubnych z dodatkami.

1 TYDZIEŃ PRZED
Przygotujcie obrączki. Przypomnijcie świadkom co należy do ich obowiązków. Skontaktujcie się z waszymi usługodawcami i potwierdźcie zlecenia. Jeśli bierzecie ślub kościelny, spotkajcie się z waszym księdzem, by porozmawiać o szczegółach uroczystości i koniecznie na 2 dni przed nią odwiedźcie konfesjonał. Przewieźcie alkohol i napoje do sali weselnej.

W DNIU ŚLUBU
Spokojnie. Przygotowywaliście się do tego dnia przez cały rok, więc na pewno wszystko się uda.


DOKUMENTY NIEZBĘDNE DO ZAWARCIA ŚLUBU KONKORDATOWEGO:
Ślub konkordatowy najczęściej zawierany jest w parafii panny młodej lub pana młodego. Może być zawarty w innej parafii, lecz wymagana jest na to zgoda w parafii własnej. Potrzebne dokumenty:

1. Dowody osobiste.
2. Metryki chrztu - nie starsze niż 3-miesięczne.
3. Zaświadczenia o bierzmowaniu.
4. Świadectwa nauki religii (zależy od parafii).
5. Potwierdzenie nauk przedmałżeńskich i odbycia spotkań w poradni rodzinnej.
6. Zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi, jeżeli głoszone były w innej parafii.
7. Zaświadczenia o spowiedzi.
8. Zaświadczenie z urzędu stanu cywilnego o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego.

W ciągu 5 dni od zawarcia związku małżeńskiego ksiądz zobowiązany jest powiadomić o tym fakcie urząd stanu cywilnego. Do 2 tygodni w USC gotowe są do odebrania skrócone odpisy aktu ślubu.
Może zgłosić się po nie tylko jeden ze współmałżonków, ale z obydwoma dowodami osobistymi.

DOKUMENTY NIEZBĘDNE DO ZAWARCIA ŚLUBU CYWILNEGO:
Nie mamy obowiązku zawierać ślubu w miejscu naszego zameldowania. Datę ślubu cywilnego ustalamy w USC najpóźniej na miesiąc przed. Potrzebne dokumenty:

1. Panna i kawaler: dowód osobisty.
2. Skrócone akty urodzenia.
3. Rozwodnicy: dowód osobisty, skrócony odpis aktu małżeństwa, odpis wyroku sądu potwierdzającego rozwód.
4. Wdowcy: dowód osobisty, skrócone akty urodzenia, odpis aktu zgonu małżonka.
5. Cudzoziemiec: ważny paszport, akt urodzenia z tłumaczeniem na język polski, poświadczenie zameldowania na pobyt czasowy, zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego wydane przez właściwy organ (odpowiednik naszego USC w kraju cudzoziemca lub ambasada).
6. Świadkowie muszą być pełnoletni, mieć przy sobie dowody osobiste i mówić w języku polskim (w przeciwnym wypadku niezbędna jest obecność tłumacza przysięgłego).

POWODZENIA I DO DZIEŁA!

(KC)

Konkurs: WYGRAJ BON NA OBRĄCZKI O WARTOŚCI 720 zł!

Jak wygrać? To bardzo proste.

1. Czytaj regularnie dodatek „Żyli długo i szczęśliwie".
2. Polecaj każdy artykuł na swoim profilu FACEBOOK lub w komentarzach jako zalogowany użytkownik.
3. Wyślij opis swojego wymarzonego ślubu wraz z danymi teleadresowymi na adres k.chwalek@nowiny.pl.
4. Wygraj bon na obrączki o wartości 720 zł ufundowany przez firmę ARTIS.

Czytaj regulamin konkursu >>>

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
PatrycjaWitek 01.03.2013 12:45

Polecam

~do narzeczonej (78.31. * .128) 21.02.2013 11:13
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

a ty w ogóle swój ślub zorganizowałaś? czy to tylko takie blebleble

~zdzira (80.238. * .32) 16.02.2013 00:11
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

a ja miałem ślub u skóry i co wy na to ? Piękny lokal

Justyna .... 15.02.2013 22:34
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Polecam

~szybka (91.224. * .175) 15.02.2013 19:18
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

ja tam przygotowałam swój cały ślub w 3 miesiące i też wyszło świetnie. Myślę, że to kwestia indywidualna. A swój miałam w remizie z cateringiem w pięknych dekoracjach...więc narzeczona remiz nie obrażaj

~narzeczona (88.208. * .62) 15.02.2013 17:25
oceniono 10 razy
-4
Zgłoś

jak ktoś będzie się sugerował tym harmonogramem to wesela raczej nie zrobi! 12 miesięcy wcześniej zaplanujcie WSTĘPNIE miejsce? żart?na dobry zespół i kamerzystę czeka się 2 lata, o sali nie wspomnę! no chyba , że ktoś chce zorganizować wesele w remizie z wiejskim dj'em! ale najlepszy jest punkt "6 miesięcy przed"! zaliczki i zmiana sali pół roku przed ślubem tak?Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd i lepiej przygotować się merytorycznie! ... Jeśli para zostawi sobie zapraszanie gości na 2 miesiące przed ślubem a musi zaprosić osobiście 120 gości to życzę powodzenia! może do dnia ślubu zdąży wszystkich zaprosić! artykuł napisała niekompetentna osoba. Myślałam, że ten cykl okaże się pomocny, ale jestem niestety bardzo rozczarowana:/