Czwartek, 28 maja 2020

imieniny: Augustyna, Jaromira, Wilhelma

RSS

Miasto powinno dopłacać handlowcom na rynku

12.02.2013 19:46 | 18 komentarzy | ma.w

To pomysł na ożywienie rynku autorstwa Piotra Ćwika. - Nakłady wrócą do kasy miejskiej w postaci fiskalnej - przekonywał dziś na drugiej debacie NaM-u w ramach projektu "Ożywiamy Racibórz".

Miasto powinno dopłacać handlowcom na rynku
Piotr Ćwik rzucał pomysłami na ożywienie raciborskiego rynku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Czego brakuje na rynku? - zadali uczestnikom pytanie Piotr Masłowski i Paweł Jaworski prowadzący debatę w bibliotece. - Ludzi! - wypalił Piotr Ćwik, były radny miejski, członek NaM-u. - Gdyby ich było tyle co kostki brukowej nie musielibyśmy się spotykać - dodał. Jego zdaniem na rynku nic się nie dzieje w ciągu roku poza paroma okazjami. - Tam nie ma po co iść, potrzebna jest jakaś oferta, bo na rynku musi się coś dziać - zaznaczył.

Podał pomysł by Miasto nawet dopłacało przedsiębiorcom, którzy zajmą się uatrakcyjnieniem oferty rynku. - Urząd  odzyska je innymi kanałami fiskalnymi - zapewniał Ćwik, podkreślając swą 40-letnią świadomość urodzonego raciborzanina. - Teraz nie ma oferty choćby takiej jak kiedyś Konradek który kręcił watę a teraz nawet niego nie ma - żałował. Zdaniem byłego samorządowca potrzeba więcej imprez takich jak kiermasze, jarmarki a z sali dorzucono do tego np. organizację pochodu św. Marcelego, patrona miasta.

Z opinią Ćwika polemizowała Małgorzata Szczygielska, dyrektor goszcząca debatę NaM-u w bibliotece. - Latem rynek żyje, ogródki są pełne - zauważyła i poparli ją inni uczestnicy. - A co przyciąga tam ludzi poza piwem? Zorganizujmy tam kiermasze tematyczne jak festiwal grzańca albo swojskiej kiełbasy, może coś dla Czechów wtedy latem jeszcze bardziej ożywimy rynek - odparł Piotr Ćwik.

Za główną przyczynę obumierania rynku uznano także słabą kondycję targowiska, które kiedyś pełne było radosnego zgiełku a teraz przegrywa z ofertą marketów i galerii handlowych. Na debatę przyszło około 20 osób, jeden z uczestników wskazał, że byłoby ich więcej gdyby wziął w niej udział prezydent Lenk.

Ludzie:

Małgorzata  Szczygielska

Małgorzata Szczygielska

Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.