Piątek, 30 października 2020

imieniny: Zenobii, Przemysława, Edmunda

RSS

W Pszowie jak na stoku

06.02.2013 13:19 | 20 komentarzy | mas

Publiczne Przedszkole nr 3 w Pszowie ma własną szkółkę narciarską. Dzieci zaczęły ćwiczyć na niewielkiej górce obok budynku przedszkola. Teraz jeżdżą do Wisły.

W Pszowie jak na stoku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przedszkole Publiczne nr 3 w Pszowie doskonale radzi sobie w pozyskiwaniu środków unijnych. Do tego stopnia, że niedawno otrzymało z urzędu marszałkowskiego propozycję wykorzystania dodatkowej puli pieniędzy przez przedszkolaki z 20-osobowej grupy integracyjnej. Kwota niemała, bo aż 80 tys. zł. Dyrekcja i pracownicy przedszkola dwa dni myśleli, jak ją spożytkować. Wreszcie padło hasło "wycieczki". – Wiosną czy latem można odwiedzić wiele miejsc, ale zimą? Wpadliśmy więc na pomysł, że zorganizujemy dzieciom szkółkę narciarską – mówi dyrektor przedszkola, Irena Pierchała.

Początki na górce
Najpierw było kompletowanie sprzętu narciarskiego. Tańszy od wypożyczenia okazał się zakup. Na każdą dwójkę przedszkolaków z grupy integracyjnej przypada jeden zestaw. Do przedszkola przyjechało też dwóch instruktorów. Po teorii przeszli do praktyki. Na niewielkiej, zaśnieżonej górce tuż obok budynku przedszkola zapoznawali z podstawami narciarstwa. – Wykonali kapitalną pracę. Motywowali, asekurowali, pomagali zjeżdżać z malutkiej górki. Dzieci miały ogromną frajdę. Na początku narzekały, że buty „taaakie cięęężkie”, ale wróciły do przedszkola zadowolone i z czerwonymi policzkami – cieszy się Irena Pierchała.

Z Pszowa do Wisły

W połowie stycznia dzieci wybrały się na pierwszą wycieczkę, do stacji narciarskiej Wisła Cieńków. – Zostały podzielone na dwie grupy i każda spędziła z instruktorami 2,5 godziny na łagodnym stoku. Dzieci miały specjalne kamizelki z nazwą naszego przedszkola – podkreśla pani dyrektor. W drodze powrotnej z Wisły w autobusie obowiązywał jeden temat, czyli narty. Dzieci wyliczały, ile razy przewróciły się, omawiały swoje postępy w nauce. – Zapaliły się do narciarstwa. Na stoku czują się odpowiedzialne ze siebie oraz kolegów i koleżanki – dodaje. Przed przedszkolakami jeszcze kilka wycieczek do Wisły. – Z wycieczek zostanie nam jeszcze około 15 tys. zł na doposażenie placu zabaw – dopowiada pani dyrektor.

Ponad milion z unii
Do tej pory Publiczne Przedszkole nr 3 w Pszowie realizowało 4 projekty unijne za łączną kwotę około 1,2 mln zł. Pieniądze pozwoliły m.in. na utworzenie dodatkowego oddziału w przedszkolu, prowadzenie zajęć z gimnastyki korekcyjnej, zdrowotnej czy zajęcia z logopedą. – Obecnie realizujemy projekt „Integracja dzieci szansą na równy start”, który jest przeznaczony dla grupy integracyjnej i opiewa na kwotę prawie 600 tys. zł. W jego ramach 20 dzieci otrzymało laptopy – podkreśla Irena Pierchała. Komputery są wyposażone w gry edukacyjne. Dodatkowo przedszkole mogło pozwolić sobie na zatrudnienie specjalistów, czyli lekarza pediatrę, psychologa, informatyka czy logopedę.

(mas)