Poniedziałek, 24 lutego 2020

imieniny: Macieja, Bogusza, Jaśminy

RSS

Szczęśliwa trzynastka, czyli pierwszy kiermasz w nowej hali

17.12.2012 10:36 | 1 komentarz | e

Trzynastka nie zawsze musi być pechowa. W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Rudach w niedzielę 16 grudnia po raz trzynasty odbywał się świąteczny kiermasz bożonarodzeniowy.

Szczęśliwa trzynastka, czyli pierwszy kiermasz w nowej hali
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

POdczas kiermaszu tradycyjnie można było zaopatrzyć się w świąteczne ozdoby, zjeść dobre ciastko, makówkę i popróbować barszczu z uszkami, moczki a nawet wysłuchać bożonarodzeniowego koncertu. W tym roku trzynasta edycja kiermaszu po raz pierwszy odbywała się na terenie nowej hali sportowej, która wraz z zapleczem sanitarno gastronomicznym została oddana do użytku tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego a oficjalnie otwarta w październiku mijającego właśnie roku. Komfort organizacji tego typu imprez w nowych warunkach w porównaniu do lat ubiegłych, kiedy to wszystko odbywało się w ciasnej salce gimnastycznej jest ogromny. Trzynastka w tym przypadku okazała się więc nadzwyczaj szczęśliwą liczbą.

Pierwszy kiermasz bożonarodzeniowy w rudzkim ZSO zorganizowano w roku 2000. Od tamtej pory dyrekcja placówki oraz grono pedagogiczne wespół z samorządem uczniowskim i radą rodziców rok w rok organizuje tego typu imprezę a zysk, jaki udaje się wypracować przeznaczany jest na cele charytatywne. Część środków trafia do chorych i wymagających rehabilitacji dzieci a część przeznaczona jest na świąteczne paczki dla starszych, samotnych i schorowanych mieszkańców parafii na terenie której funkcjonuje szkoła.

- Nie jest to być może pomoc, która w jakiś znaczący sposób i na dłużej zmieniłaby sytuację materialną tych osób, ale zawsze spotykamy się z uśmiechem i radością obdarowywanych – mówi mgr Adrian Plura – dyrektor ZSO w Rudach, który w tego typu przedsięwzięciach widzi dobry sposób na kształtowanie wrażliwości swoich podopiecznych wobec drugiego człowieka, samotności i choroby.

Na tegorocznym kiermaszu – podobnie jak w latach poprzednich można było zaopatrzyć się we wszystko, co potrzebne do świąt. Od stroików, wieńców adwentowych, szopek i innych ozdób po wigilijne potrawy, ciastka a nawet kramiki dla ptaków, które z wigilią i świętami mają tyle wspólnego, co zimowa czapka, ale również uczą wrażliwości na los zmarzniętych i głodnych braci naszych mniejszych, skrzydlatych.

Goście mogli też podziwiać i oceniać sposób nakrycia sześciu różnych stołów wigilijnych, które w ramach konkursu szkolnego przygotowało w różnych stylach pochodzących z różnych epok sześć różnych klas. Wszystkie były piękne, choć jury jako zwycięski wskazało stół nakryty w stylu retro.

Kolejną tradycją rudzkiego szkolnego kiermaszu przedświątecznego jest koncert chóru "Crescendo" prowadzonego od lat przez mgr Halinę Kulik. Tegoroczny koncert, któremu akompaniowali: Halina Kulik – pianino, Dominika Fisher – perkusja, Joanna Kania - flet i Beniamin Wiechoczek – skrzypce znów zaskoczył dużym profesjonalizmem. Słuchacze, którzy po brzegi wypełnili dawną salę gimnastyczną gdzie ze względów akustycznych odbywała się część artystyczna imprezy każdy utwór spontanicznie nagradzali rzęsistymi oklaskami. Nim jednak publika wysłuchała występu młodych artystów odbyła się krótka, choć ważna uroczystość. Dyrektor rudzkiej placówki oświatowej mgr Adrian Plura oraz przedstawiciele rady rodziców podziękowali za ogromne zaangażowanie i wkład w realizację inwestycji budowy hali sportowej wraz z zapleczem sanitarno gastronomicznym pani burmistrz Ricie Serafin, posłowi i byłemu dyrektorowi szkoły Henrykowi Siedlaczkowi oraz Manfredowi Wronie – przewodniczącemu rady miejskiej. Całej trójce wręczono też symboliczne, świąteczne upominki. Wyróżnieni nie szczędzili z kolei słów uznania dla ogromnej pracy wykonanej przez samego dyrektora Adriana Plurę, który na miejscu przez cały okres realizacji inwestycji doglądał najdrobniejszych szczegółów i borykał się wieloma problemami, jakie co rusz powstawały na placu budowy.

Kolejny, czternasty już kiermasz świąteczny w rudzkiej szkole dopiero za rok. Ale znając zaangażowanie organizatorów już dziś wiemy, że na pewno będzie udany.

Korzystając z okazji organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy po raz kolejny pomogli w zrealizowaniu imprezy oraz gościom, którzy chętnie kupowali oferowany asortyment. Jan Paweł II powiedział kiedyś, że człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest i nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi. I te słowa powinny wystarczyć za całe motto oraz wszelki komentarz.

H.M.

 

Materiał nadesłany przez czytelnika na info@nowiny.pl