Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Szpital „Juliusz” w Rybniku znowu ma szansę na inwestora

Po serii niepowodzeń związanych z zagospodarowaniem ostatnich budynków pozostałych po szpitalu „Juliusz”, pojawił się promyk nadziei na znalezienie inwestora. Starostwo Powiatowe w Rybniku, które jest właścicielem obiektu zwróciło się do marszałka o rozszerzenie możliwości dzierżawy m.in. o działalność usługową. – Nie będzie jednak mowy o handlu – zarzekają się urzędnicy.

Szpital „Juliusz” w Rybniku znowu ma szansę na inwestora

 

Według Grzegorza Potysza z rybnickiego starostwa, od początku było wiadomo, że obiekt nie zostanie przeznaczony na działalność handlową. – Galerii w Rybniku mamy już dość, a wiele podmiotów społecznie potrzebnych nie ma miejsca na swoją działalność. Dlatego wystąpiliśmy do marszałka o rozszerzenie zapisów o wykorzystanie pozostałych obiektów na cele medyczne, kulturalne, promocyjne oraz gdyby nie było przeszkód, na cele komercyjne z wykluczeniem handlu.  Uzasadniliśmy to tym, że to rozszerzenie działalności obiektu w przyszłości zdecydowanie podniesie zainteresowanie podmiotów chcących zainwestować duże środki. Do marszałka wysłaliśmy pismo w maju. Później odpisał nam grzecznie, że do tego potrzeba zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków. Taką zgodę uzyskaliśmy i wystąpiliśmy ponownie z pismem do marszałka. Z informacji, które posiadamy, taka wstępna zgoda jest, choć czekamy jeszcze na to na piśmie – informuje Grzegorz Potysz, zaznaczając, że pod uwagę był brany też temat hotelu, bo już wcześniej z kwitkiem odesłani zostali inwestorzy zainteresowani tą działalnością. – Szliśmy już w kierunku hostelu, domu pomocy społecznej, szeroko rozumianej pomocy niepełnosprawnym, bo pojawił się zamiar utworzenia centrum dla dzieci, młodzieży i dorosłych z niepełnosprawnością. Dalej szliśmy w kierunku zakładu aktywizacji zawodowej, radioterapii onkologicznej, rehabilitacji neurologicznej, w końcu w kierunku filii wyższych uczelni, także akademii muzycznej. Rozmawialiśmy na temat prywatnych klinik stomatologicznych, chirurgii jednego dnia, telemedu 24. To całe spektrum tematów podejmowanych z różnymi podmiotami. A trzeba mieć spory kapitał i determinację. Kosztorysy są różne, ale średnio trzeba mieć przynajmniej 20 mln złotych na remonty, a i tak należy podkreślić, że obiekt nie jest na sprzedaż tylko do wydzierżawienia. Tam potrzeba w zasadzie kapitalnego remontu, przy zachowaniu zewnętrznej elewacji. Potrzeba kompleksowej wymiany okien oraz wszystkich instalacji. Trzeba też wykonać windę lub dwie od a do z. Dlatego nie dziwię się, że inwestorzy po przeliczeniu kosztów po prostu się poddawali. Mamy nadzieję, że teraz będzie inaczej – podsumowuje Grzegorz Potysz.

(ska)

 

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].