Czwartek, 22 kwietnia 2021

imieniny: Leona, Kai, Heliodora

RSS

Dymiąca kotłownia odeszła w niepamięć

06.11.2012 07:16 | 3 komentarze | tora

Zakończyła się termomodernizacja Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego. We wszystkich budynkach placówki ocieplono ściany zewnętrzne i dachy.

Dymiąca kotłownia odeszła w niepamięć
Komin wciąż stoi, ale jest już nieczynny
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Robotnicy zlikwidowali ścianki z luksferów zastępując je oknami PCV. Wymienili też  drzwi zewnętrzne. Inwestycja objęła likwidację starej kotłowni węglowej. Budynki zostały podłączone do sieci ciepłowniczej. Wymieniono również instalacje wentylacyjne i wybudowano nowoczesną wymiennikownię ciepła.
Przedsięwzięcie kosztowało 2,6 mln zł. Powiat z własnej kieszeni wydał zaledwie niecałe 5 proc. - Stało się tak dzięki udzielonemu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wsparciu finansowemu w formie dotacji wynoszącej 361 tys. zł i niskooprocentowanej pożyczki w wysokości około 1,3 mln zł oraz dzięki umorzeniu części wcześniejszej pożyczki zaciągniętej przez starostwo na trzeci etap termomodernizacji Zespołu Szkół Technicznych przy ul. Pszowskiej 92 w Wodzisławiu - około 870 tys. zł - informuje Wojciech Raczkowski, rzecznik starostwa.
Przewidywane oszczędności na zużyciu energii wyniosą około 120 tys. zł rocznie. Dzięki inwestycji w placówce ta być cieplej. - Na razie jesteśmy jeszcze na etapie ustawiania i optymalizowania całego układu cieplnego, ale już dzisiaj mogę potwierdzić, że ta modernizacja to trafiona inwestycja - przyznaje Bożena Rączka, dyrektor PCKU w Wodzisławiu. Szefowa placówki planuje wykorzystać pomieszczenia po kotłowni na cele dydaktyczne.

Przypomnijmy, że kotłownia z kominem znajdowały się blisko stacji pomiarowej Śląskiego Monitoringu Powietrza. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach zwracał uwagę, że wyziewy z komina mogą wpływać na wyniki badań powietrza. Teraz komin jest nieczynny, więc szybko okaże się, czy wyniki pomiarów wodzisławskiej stacji są inne.