środa, 19 września 2018

imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora

RSS

Prawdziwy koszt przydomowych oczyszczalni

13.09.2012 16:36 | 28 komentarzy | woj

We wszystkich sołectwach gminy Pietrowice Wielkie odbyły się zebrania wiejskie. Tematem przewodnim była budowa przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków.

Prawdziwy koszt przydomowych oczyszczalni
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Mieszkańcy wiosek podczas spotkań z władzami gminy nadal mieli dużo pytań i wątpliwości. Na podstawie zebrania w Pawłowie opisujemy najważniejsze z nich.

Wójt Andrzej Wawrzynek wyjaśnił, że gmina pozyskała na oczyszczalnie 10 mln zł pożyczki i tyle samo dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Te środki pozwolą pokryć 90 proc. kosztów całej inwestycji – budowy prawie 1200 przydomowych oczyszczalni. Przetarg na realizację inwestycji wygrało konsorcjum LBF, które tworzą udziałowcy: Leon Burdzik z Pawłowa i Eko–Bud z Modzurowa. Montowane przez LBF urządzenia będą pochodzić z firmy Kessel. Wójt kilkakrotnie podkreślał, że montaż będzie przeprowadzony tam gdzie będzie zgoda mieszkańców. Nikt do nowej oczyszczalni zmuszany nie będzie. Niezdecydowani nadal mogą wywozić szambo we własnym zakresie.

Pierwsza oczyszczalnia została zamontowana i pracuje przy urzędzie gminy. Każdy może przyjść i zobaczyć jak to wygląda. Każda budowa ma być poprzedzona wizytą geologa, który indywidualnie zaprojektuje układ urządzeń. Sam montaż ma być nadzorowany przez specjalistę producenta oczyszczalni.

Mieszkańcy mają być zwolnieni z nadzoru nad pracą oczyszczalni. Cały ciężar obsługi spoczywać będzie na pracownikach gminy. Po stronie gospodarstwa leżeć będzie jednorazowa opłata w wysokości 1845 zł brutto, miesięczny abonament 24 zł netto i zapewnienie dostaw prądu. Według Adama Wajdy, sekretarza gminy urządzenie pobiera 110 wat przez dwie godziny na dobę. Gmina raz w roku wywiezie zebrany w oczyszczalni osad. Jeśli trzeba go będzie wywieźć częściej, kosztem tej operacji obciążone zostanie gospodarstwo.

W każdej oczyszczalni ma być karta SIM, taka jak w telefonach komórkowych. Urządzenie będzie informować techników z gminy o stanie oczyszczalni i ewentualnych awariach.

Urzędnicy przedstawili obliczenia, według których przydomowe oczyszczalnie będą znacznie tańsze w utrzymaniu niż wywóz szamba lub opłaty za tradycyjną kanalizację. Przeciętna, czteroosobowa rodzina ma miesięcznie produkować 10 m sześc. ścieków. W przypadku opłat za ich wywóz wozem asenizacyjnym daje to koszt około 320 zł, za kanalizację blisko 80 zł.

Pojawiające się wątpliwości co do rozstrzygnięcia przetargu i fachowości jego zwycięzcy wyjaśnił wójt. – Na dziewięć firm startujących w przetargu tylko pięć spełniło wszystkie kryteria. Na przetarg wpłynęła jedna skarga, która została odrzucona przez Krajową Izbę Odwoławczą. Reszta uczestników uznała wynik przetargu – powiedział.

Duże wątpliwości mieli zebrani mieszkańcy co do badań gruntu, które miał przeprowadzić specjalista – geolog. Według dokumentacji na niektórych działkach takowe badania miały być zrobione. Właściciele opisanych gruntów temu jednak zaprzeczyli.

Marcin Wojnarowski

 


 

Pytania z sali i odpowiedzi urzędników

Co w przypadku braku prądu?

  • Oczyszczalnia może pracować bez zasilania przez 72 godz.

 

Czy można umieścić nową oczyszczalnię w miejscu starego szamba?

  • Tak, w tym przypadku szambo zostanie rozebrane.

 

Czy oczyszczoną wodą można podlewać warzywa?

  • Nie, ale można ją użyć do podlewania trawnika i drzew.

 

Co jeśli przy domu funkcjonuje studnia z wodą pitną?

  • Wspólnie z projektantem będzie szukana najkorzystniejsza lokalizacja dla oczyszczalni.

 

Czy stawka 24 zł miesięcznie może wzrosnąć?

  • Tak, ale nie więcej niż 2 – 3 proc. w skali roku.

 

Co było warunkiem wyboru wykonawcy?

  • Poza ceną należało spełnić kilkanaście warunków, m.in. zaproponować oczyszczalnie spełniające wymagane normy.

 

Dlaczego gmina na próbę nie wykona np. 100 oczyszczalni?

  • Gdyż nikt nie dałby gwarancji, że później znajdzie się źródło finansowania dalszych inwestycji.

 

Czy wybrana firma da sobie radę z tak dużą inwestycją?

  • LBF dysponuje 8 koparkami, 8 samochodami ciężarowymi. Jeśli będzie trzeba zatrudnią podwykonawcę.

 

Czy przez oczyszczalnie wzrośnie poziom wód gruntowych?

  • Nie, gdyż średnia rodzina zrzuca przeciętnie 0,3 m sześc. ścieków dziennie.