środa, 23 października 2019

imieniny: Marleny, Seweryna, Odylii

RSS

Uchylsko pokazało na co je stać

28.08.2012 10:27 | 20 komentarzy | art

Po 11 latach dożynki gminne ponownie zorganizowało najmniejsze sołectwo w Gorzycach czyli Uchylsko. I stanęło na wysokości zadania.

Uchylsko pokazało na co je stać
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Uroczystości rozpoczęły mszą świętą dożynkową, która odbyła się w Kaplicy Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Uchylsku. Po niej ulicami Uchylska przeszedł długi i barwny korowód. Otwierała go trójka jeźdźców, za którymi w rytm taktów wygrywanych przez Gminną Orkiestrę Dętą w Gołkowicach maszerowały mażoretki. Następnie powozem jechali starostowie dożynek, pieszo maszerowali samorządowcy. Za nimi zaś kolejno zaprezentowały się sołectwa, począwszy od gospodarzy czyli Uchylska. Każda z 12 miejscowości przygotowała koronę dożynkową, wykonaną z kłosów tegorocznych zbóż. Tłumy zebrane na trasie korowodu najbardziej czekały chyba na scenki rodzajowe, jakie przygotowały organizacje sołeckie na specjalnych platformach. Tych było sporo, niektóre o lekkiej tematyce, inne o poważnej. - Przebieg dożynek i ich organizacja są naprawdę na dobrym poziomie. I bardzo chciałbym za to mieszkańcom podziękować – chwali gospodarz gminy Piotr Oślizło. Jak przyznał na razie nie problemów z organizacją święta plonów. - Ale ta część społeczności, której chce się angażować coraz bardziej się starzeje, a następców nie widać – mówi wójt Gorzyc.

W czasie oficjalnej części uroczystości, których otwarcia dokonał sołtys Uchylska Jerzy Moses na scenie usytuowanej przed remizą OSP starostowie dożynek Marta Wacławczyk i Michał Adamczyk przekazali wójtowi gminy dożynkowy chleb. Następnie odznaką „Zasłużony dla rolnictwa” uhonorowano 16 rolników z gminy Gorzyce. Piotr Oślizło dziękował wszystkim rolnikom. - Tegoroczna pogoda nie sprzyjała. Tym bardziej trzeba patrzeć w górę, dziękować Bogu za plony i rolnikom za trud. Dożynki to przede wszystkim wasze święto. Z waszego trudu wszyscy korzystamy – podkreślał włodarz gminy.

(art)