Piątek, 18 października 2019

imieniny: Juliana, Łukasza, Bratumiła

RSS

Kultura

Już w niedzielę dożynki w gminie Gorzyce

24.08.2012 11:10 | 65 komentarzy | art

W tym roku gminne dożynki organizuje najmniejsze sołectwo czyli Uchylsko. Przygotowania trwają od kilku tygodni. Goście będą mogli skosztować tradycyjnego śląskiego kołocza.

Już w niedzielę dożynki w gminie Gorzyce
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

Tegoroczne dożynki w gminie Gorzyce odbędą się w niedzielę 26 sierpnia. Rozpoczną się o godz. 13.00 mszą świętą dożynkową, która obędzie się Kaplicy Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Uchylsku. Godzinę później rozpocznie się formowanie korowodu dożynkowego, który przejedzie ulicami Uchylska o godz. 14.30.

Oficjalna część uroczystości rozpocznie się o godz. 15.30 na terenie przy remizie OPS występem Gminnej Orkiestry Dętej z Gołkowic. Następnie odbędzie się przekazanie przez starostów dożynkowego chleba. Od 16.30 trwać będą występy artystyczne. Po kolei wystąpią zespół taneczny Diablo z Pszowa, Olzanki, Akord, Gminna Orkiestra Dęta z zespołem Małolaty, Kris Band Show z Muzyczną Galerią Gwiazd, kabaret Wesoły Masorz i Przyjaciele. O godz. 21.00 rozpocznie się zabawa dożynkowa.

Przed dożynkami sporo pracy miały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Uchylsku. Pod nadzorem Danieli Parmy w ostatnich dniach upiekły 180 plech (czyli blach) kołocza. Przysmak od początku do końca powstawał w tradycyjny sposób, również mieszanie ciasta odbywało się ręcznie. W całej operacji wzięło udział 30 pań. Do produkcji tak dużej ilości kołocza zużyły 1500 jajek, po 180 kg sera i jabłek, oraz 90 kg maku.

 

(art)