środa, 14 kwietnia 2021

imieniny: Bereniki, Waleriana, Jadwigi

RSS

Patrol

Śląska policja na Zamku Piastowskim. Nasz garnizon z nowym sztandarem

15.07.2012 14:31 | 15 komentarzy | ma.w

Na zamku wręczono miejscowym policjantom nowy i pożegnano stary sztandar. Ufundowały go samorządy, a przekazał Tadeusz Wojnar, szef rady miasta w Raciborzu.

Śląska policja na Zamku Piastowskim. Nasz garnizon z nowym sztandarem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Po mszy w kościele farnym policjanci i zaproszeni na ich święto goście przeszli na Zamek Piastowski. Prowadzeni przez orkiestrę udali się ulicą Mickiewicza, Drzymały, przez plac Mostowy w kierunku zamku. Tam odbyła się uroczysta akademia.

Formacja o 93-letniej historii obchodzi dziś w Raciborzu swe święto. Przyjechali tu policjanci z całego Śląska, przybyli liczni oficjele łącznie z komendantem głównym policji nadinspektorem Markiem Działoszyńskim. Na dziedzińcu zamkowym dokonał przeglądu zebranych oddziałów. Do Brzezia wysłano delegację ze zniczami i wieńcem aby oddała cześć policjantom zamordowanym w 1940 roku w Ostaszkowie - upamiętnia ich obelisk w dzielnicy miasta.
Komendant wojewódzki policji Dariusz Działo i dyrektor szkoły policji w Katowicach Jarosław Kaleta byli gospodarzami uroczystości.
Uczestniczyli w nich włodarze wielu śląskich miast, policjanci m.in. z Holandii, Niemiec i Włoch. - Tymi obchodami honorujemy zasługi naszej formacji. Czynimy to po raz pierwszy poza Katowicami - podkreślał komendant Działo, dla którego było to pierwsze święto policji jako nowego komendanta. Zaznaczył, że okazją jest nadanie sztandaru raciborskiemu garnizonowi - symbolu historii, tradycji i godności.
Starosta raciborski Adam Hajduk jako przewodniczący komitetu społecznego fundacji sztandaru zaczął przemowę od słów, że Racibórz to dziś bodaj najbezpieczniejsze miejsce na Śląsku, bo tyle tu policji. - Pełnicie służbę trudną i odpowiedzialną. Tym sztandarem ufundowanym przez samorządowców dziękujemy za codzienną solidną pracę - powiedział ze sceny.
Młodszy inspektor Paweł Zając komendant powiatowy określił nadanie sztandaru dla raciborskiego garnizonu wielkim wyróżnieniem i zapewnieniem że strony społeczności że docenia pracę stróżów prawa. - Honor, duma i najwyższa wartość etosu zawodowego - wymieniał czego symbolem jest sztandar dla komendy. Szczególnie podziękowania skierował do Tadeusza Wojnara przewodniczącego rady miasta Racibórz. - Funkcja sztandaru przypomni nam o powadze służby. Będzie nas do niej mobilizował - podkreślił.
Komisarz Sebastian Dworak naczelnik wydziału ruchu drogowego odczytał akt nadania sztandaru, a gwoździe honorowe przybili jego fundatorzy.
Podczas akademii na zamku wręczono medale i odznaczenia, m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, który przyznano Andrzejowi Probie, założycielowi związków zawodowych w śląskiej milicji, wydalonemu z kraju w czasie stanu wojennego.