Poniedziałek, 10 maja 2021

imieniny: Antoniego, Antonina, Izydora

RSS

W Rydułtowach sprawdzą, co palą w piecach

28.06.2012 20:00 | 46 komentarzy | tora

W lipcu ruszą kontrole w budynkach pod kątem spalania odpadów w kotłach centralnego ogrzewania. Kontrole będą prowadzić strażnicy miejscy lub upoważnieni pracownicy Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miasta.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kornelia Newy, burmistrz informuje na stronie urzędu miasta, że rozpoczyna walkę z procederem palenia odpadów w odpowiedzi na liczne skargi mieszkańców. Podczas kontroli mogą być pobierane próby popiołu, które następnie trafią do analizy Laboratorium Analiz Środowiskowych w Instytucie Chemii i Technologii Nieorganicznej na Politechnice Krakowskiej.

- Oddanie próbki do analizy będzie ostatecznością, jeśli mieszkaniec będzie się upierał, że nie pali niczym niedozwolonym, a zgłoszenia będą ewidentnie wskazywać na dany budynek. Zakładamy, że do przyznania się wystarczy sama świadomość mieszkańca, iż możemy pobrać próbkę z jego pieca do analizy – mówi Sylwia Jendrysik, kierownik Referatu Ochrony Środowiska. Stwierdzenie nieprawidłowości może skutkować nałożeniem 100 zł mandatu, lub skierowaniem sprawy do sądu o nałożenie grzywny do 5 tys. zł. Niewykluczone, że mieszkańcy będą również obciążani kosztami badania próbek. Badanie jednej próbki kosztuje około 1000 zł. Urzędnicy informują, że osoba utrudniająca przeprowadzenie kontroli zgodnie z kodeksem karnym będzie podlegać karze pozbawienia wolności do 3 lat.