Niedziela, 5 kwietnia 2020

imieniny: Ireny, Wincentego, Julianny

RSS

PILNE

Zielone Lekcje w bibliotece

12.06.2012 09:36 | 0 komentarzy | eco

W Centrum Edukacji Ekologicznej przy Wypożyczalni i Czytelni Oświatowo - Naukowej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej odbyły się kolejne Zielone Lekcje.

Zielone Lekcje w bibliotece
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

Okazją do ich przeprowadzenia były obchody Dnia Ochrony Środowiska oraz Dni Lasów i Zadrzewień. Na Lekcje zostali zaproszeni uczniowie raciborskich gimnazjów. Pierwsze spotkanie 5-go czerwca, dotyczyło kształcenia w Technikum Ochrony Środowiska, którego walory zaprezentowała mgr inż. Joanna Depta - Ładak z Zespołu Szkół Budowlanych i Rzemiosł Różnych. Prelegentka przedstawiła uczniom charakterystykę zawodu, siatkę godzin w nowej podstawie programowej, ilość egzaminów zawodowych w trakcie nauki oraz zadania osób posiadających wykształcenie w zakresie ochrony środowiska. Zapoznała uczniów z umiejętnościami i wiedzą na temat nauki o badaniu stanu środowiska, które absolwent Technikum powinien posiadać.

Nieco inny charakter miało spotkanie gimnazjalistów z mgr Elżbietą Skrzymowską, pracownikiem naukowym Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu.

Pani Elżbieta opowiedziała uczniom raciborskich szkół o Zaczarowanym Ogrodzie, który stanowi najnowszą i największą kolekcję botaniczną Arboretum.

Już niebawem, bo 22-go czerwca w ramach Dni Raciborza, będzie miało miejsce uroczyste otwarcie tej interesującej przyrodniczo kolekcji. Słuchacze mieli okazję już teraz zapoznać się z historią i celami jakie przyświecały inicjatywie powstania Zaczarowanego Ogrodu. Przedstawiła także zadania Arboretum jako ogrodu botanicznego.

Poza tym w trakcie Lekcji zaprezentowano uczniom szczegółowy projekt Zaczarowanego Ogrodu Bramy Morawskiej w Raciborzu, którego dodatkową atrakcją jest tzw. Kamienny Krąg znajdujący się nieopodal, nawiązujący do zwyczajów pradawnych Słowian.