Wtorek, 3 sierpnia 2021

imieniny: Lidii, Augusta, Nikodema

RSS

Można żyć bez tytoniu!

01.06.2012 15:13 | 1 komentarz | e

Na raciborskim rynku odbył się happening w ramach obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu, zorganizowany przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Raciborzu.

Można żyć bez tytoniu!
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Akcja miała na celu promowanie zdrowego stylu życia bez palenia tytoniu, mody na niepalenie oraz ochronę dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego. W imprezie wzięły udział szkoły ponadgimnazjalne: Zespół Szkół Ekonomicznych, Zespół Szkół Budowlanych i Rzemiosł Różnych w Raciborzu, a także raciborskie Przedszkola nr 15 i 10.

Obchody rozpoczęły się marszem antynikotynowym uczniów i dzieci przedszkolnych, które zachęcały do wspólnej manifestacji m.in. śpiewem piosenek, hasłami antynikotynowymi, strojami oraz transparentami. Głównym punktem imprezy był występ zespołu PZK Poza Kontrolą w składzie Radosław Rogacz z ZSBiRR oraz Przemysław Kolowca z ZSE w Raciborzu, którzy specjalnie na tę okoliczność stworzyli utwory o tematyce antytytoniowej.

Na stoiskach informacyjnych można było wykonać badania: tlenku węgla w wydychanym powietrzu, ciśnienia tętniczego krwi, tkanki tłuszczowej, gęstości kości i nawilżenia skóry. Do akcji włączyła się Komenda Powiatowa Policji w Raciborzu wraz z policyjna maskotką Sznupek – jedną z największych atrakcji happeningu.

W ramach obchodów wręczono nagrody laureatom powiatowego konkursu plastycznego pod hasłem „Moje wakacje z Dinkiem”, który był częścią realizacji programu przedszkolnej edukacji antytytoniowej pt. „Czyste powietrze wokół nas”. Jedną z nagród dla dzieci były koszulki z wydrukiem zwycięskich prac, które zostały ufundowane przez Dom Czekolady Caffe w Raciborzu. Ponadto imprezę uatrakcyjniły występy artystyczne przedszkolaków.

Fundatorami nagród byli m.in.: PSSE Racibórz, Miasto Racibórz, Gmina Pietrowice Wielkie, Gmina Kornowac, Zakład Przemysłu Cukierniczego Mieszko SA. Ponadto akcję wsparli sklep Kaufland, restauracja Roma oraz Centrum Odchudzania w Raciborzu.