Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czy powstańczy pociąg przyjechał po raz ostatni?

 

W niedzielę 27 maja na przejeździe kolejowym Tajchów w Lubomi doszło do kolejnego starcia powstańców śląskich z siłami Grenzchutzu oraz Freikorpsu w ramach Bitwy Olzańskiej.

 

Czy powstańczy pociąg przyjechał po raz ostatni?

 

Najpierw na okopy powstańców ruszyli Niemcy. Wobec przeważających sił wroga powstańcy musieli wykonać taktyczny odwrót. Po chwili jednak wrócili ze wsparciem uzbrojonego pociągu powstańczego. Wsparci ogniem działa i karabinów powstańcy odbili zajęte wcześniej przez Niemców okopy, oraz wzięli do niewoli niedobitki niemieckich oddziałów. Wszystko trwało około 20 minut i wyglądało nader realnie. Tak przebiegała rekonstrukcja fragmentu powstańczych starć, połączona z wkroczeniem wojsk polskich na Górny Śląsk.

 

O przekonywujące efekty postarali się pasjonaci z aż 4 grup rekonstrukcji historycznej – „Powstaniec Śląski” z Wodzisławia, „Berliner Mauer” z Mikołowa, „18 Kołobrzeskiego” z Rybnika i „Kampfgruppe Schlesien” ze Strzelec Opolskich. Do dyspozycji mieli prawdziwe karabiny typu mauser i mosin. Broń wypożyczona była od specjalistycznej firmy, która nadzorowała przebieg rekonstrukcji. - My sami takiej posiadać jej nie możemy. Broń jest przystosowana do strzelania nabojami hukowymi – opowiada Kazimierz Piechaczek z GRH Powstaniec Śląski, notabene potomek prawdziwego powstańca. Jak podkreślają uczestnicy inscenizacji nie jest zwykłą zabawą. – Pokazujemy żywą historię. Takie działania są dziś szczególnie potrzebne żeby przyciągnąć młodzież, żeby odciągnąć ją trochę od tych komputerów – podkreśla Henryk Bajorek z Kampfgruppe Schleisen. Sądząc po ilości widzów, w tym młodych należy przyznać mu rację.

 

Po raz pierwszy rekonstrukcję Bitwy Olzańskiej przeprowadzono w Lubomi przed rokiem, w 90. jej rocznicę. Marek Jakubiak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lubomi, który zorganizował przedsięwzięcie planuje je kontynuować w następnych latach. Nie wiadomo czy się uda. – Na przeszkodzie może nam jednak stanąć likwidacja KWK Anna. Tory, którymi przyjeżdża powstańczy pociąg prowadzą do kopalni. Słychać głosy, że być może czeka je los kopalni – wyjaśnia Jakubiak.

 

(art)

 

10 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
jasiu psota 02.06.2012 02:19

Nawet sobie nie żartujcie z tą likwidacją! Jestem na etapie składania pojazdu elektrycznego na te tory (i każde inne 1435mm, po których będzie wolno jeździć). Będę wdzięczny za wszelkie informacje dotyczące przewidywanego losu nieużywanych (chwilowo, miejmy nadzieję) linii kolejowych w naszych okolicach: jasiupsota@gmail.com Pozwolę sobie przekleić spod innego artykułu: http://www.infoprzasnysz.pl/index.php/news/1415-zamiast-muzeum-kolejnictwa-reaktywacja-linii-kolejowej.html - ważny wątek w kontekście potencjalnie zagrożonych linii kolejowych: "Powiat swoją inicjatywą skorzystał z możliwości prawnych zablokowania likwidacji linii, ponieważ w momencie zgłoszenia przez dany samorząd akcesu do przejęcia planowanej do likwidacji linii kolejowej znajdującej się na jego terenie – proces likwidacji musi zostać wstrzymany, a linia przekazana samorządowi, lub reaktywowana."

~Wodzio (212.160. * .70) 31.05.2012 09:10
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Brawa za chęć organizacji takich inscenizacji dla Pana Jakubiaka!
Mam nadzieję, że uda się jeszcze zorganizować podobna imprezę.

~hhh (77.255. * .82) 30.05.2012 18:25
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Slansk ma być Slanskiem dla ślanzaków a nie goroli Niemców i innych skur....

~do ślonzoka (109.197. * .189) 29.05.2012 22:50
oceniono 8 razy
8
Zgłoś

No i co jakby z grobu powstańcy wstali? Najpierw niektórzy musieliby wrócić z Reichu! A druga sprawa, dzisiaj ich prawnuki widzą historię inaczej i mają do tego prawo. Powstania skłóciły ze sobą ludzi, rodziny, nawet niektórzy powstańcy byli wręcz rozczarowani przyłączeniem Śląska do Polski, pisali do wojewody, że nie mają za co żyć. Historia to nie jest bajka dla grzecznych dzieci, ale splot ludzkich łez, krzywd i radości. Myślisz że 90 lat temu wszyscy Górnoślązacy powstania popierali? To się grubo mylisz, prawie w każdym domu wybuchały o to kłótnie, ja słuchałem wspomnień moich dziadków a ty jak widzę - nie bardzo

~Śląski Skinhead (89.200. * .94) 29.05.2012 21:53
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

Radaktor zapomnioł wspomnie o tym, że był tam także karabin maszynowy "Maxim", jeden z najpopularniejszych karabinów maszynowych na świecie tamtych czasów.

~Śląski Skinhead (89.200. * .94) 29.05.2012 21:51
oceniono 7 razy
7
Zgłoś

ślonzok-Do jaki roboty debilu? Wiysz wiela je bezrobocio? Dyć pozawierali zakłady, gruby, huty itp a gówno nowego stworzyli. Jak byś szoł się o robota pytać, to cie się pytają czyś je emeryt górniczy, jak ni, to cię pierdolą. Pokoż mi zakład pracy, kaj szukają ludzi do roboty, za polski to robota je luksusym a nie normą.

~ślonzok (83.5. * .204) 29.05.2012 21:45
oceniono 10 razy
-6
Zgłoś

sztyjc te same debile tu piszą. Jakby powstańce stanyli to piyrwyj by wom oleju do tych pustych makowek naloli. A do roboty pogonili, żebyście przed tym komputerym tela nie siedzieli, a farmazonow nie wypisywali.

~................... (77.255. * .14) 29.05.2012 20:27
oceniono 10 razy
8
Zgłoś

JA ja to jest prowda Polok na Ślonzoka gównym ciepe a Ślonzok Polokowi złoto wagonami prziwozi i to potem tak je ze u tych panów z wielkich stanów piniedzy jest moc a u górnika rolnika robotnika jyno skóra kość jyno skóra kość...... Taka jest prawda śląnsk jest okradany

~Oberschlesien (83.30. * .178) 29.05.2012 18:42
oceniono 13 razy
9
Zgłoś

Zawsze śląski nigdy polski górny śląsk!!!

~Śląski nacjonalizm (89.200. * .94) 29.05.2012 18:37
oceniono 11 razy
7
Zgłoś

Widać że wszystko szlak trefio, nie ło to powtańce walczyli, aby Polska Śląsk przejełą i aby Śląsk zbankrociła. Keby powstance stanyli, to by III powstani zakończyli a IV by zaczyli z Polokami.