Niedziela, 18 sierpnia 2019

imieniny: Heleny, Bronisława, Ilony

RSS

Festiwal Kultury Żydowskiej już za kilka dni

17.05.2012 09:16 | 7 komentarzy | raj

Będą wykłady, koncerty i odsłonięcie pomnika przy dawnym cmentarzu żydowskim.

Festiwal Kultury Żydowskiej już za kilka dni
Jednym z organizatorów Festiwalu Kultury Żydowskiej jest Sławomir Kulpa, dyrektor Muzeum w Wodzisławiu. W tle cmentarz żołnierzy radzieckich. Wcześniej był to cmentarz żydowski, który powstał tutaj 24 maja 1814 r. Pochowano na nim ok. 500 osób wyznania mojżeszowego. Został zniszczony w latach 1943-1961. Takie informacje pojawią się na pomniku, który stanie u podnóża wzgórza 24 maja, a więc dokładnie w 198 rocznicę powstania cmentarza żydowskiego. Pod nim, w specjalnej skrzyni, umieszczone zostaną kopie aktów zgonów wodzisławskich Żydów z lat 1826-1933.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pod honorowym patronatem prezydenta Wodzisławia miejscowe muzeum organizuje kolejny już Festiwal Kultury Żydowskiej, przy współpracy z Zespołem Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim, Stowarzyszeniem Jerusza oraz Żydowskimi Motywami.

Pomnik ufundowali mieszkańcy

Najważniejszym wydarzeniem będzie niewątpliwie odsłonięcie kamiennego pomnika upamiętniającego dawny cmentarz żydowski położony u stóp wzgórza, na którym obecnie mieści się cmentarz żołnierzy radzieckich (ul. Ofiar Oświęcimskich). Pomnik został ufundowany przez mieszkańców dzięki zbiórkom jakie przez ostatnie kilka lat przeprowadzało Stowarzyszenie Jerusza oraz Muzeum. 24 maja w samo południe odsłoni go naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Zanim to nastąpi, o godz. 9.00 w Muzeum odbędzie się konkurs wiedzy dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych pt. „Historia wodzisławskich Żydów”. Na 17.00 z kolei zaplanowano otwarcie wystawy „Zachowane w pamięci – wodzisławscy Żydzi”, a pół godziny później Dariusz Waleriański (współpracownik Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie oraz ceniony znawca judaistyki) będzie mówił o cmentarzach żydowskich na Górnym Śląsku. O godz. 18.30 wystąpi Urszula Makosz, znana krakowska pieśniarka.

Czas na wspomnienia

Piątek, 25 maja będzie dniem wspomnień. O swoich rodzinach, poszukiwaniach genealogicznych, odkrywaniu przeszłości i współczesnym losie Żydów na świecie opowiedzą  potomkowie wodzisławskich rodzin Reichów, Steinitzów, Hollaendrów, Katzów i Orglerów. Spotkanie w Muzeum zaplanowano na godz. 17.00. W sobotę na degustację potraw żydowskich oraz warsztaty kulinarne w Muzeum zapraszają uczniowie wodzisławskiego Technikum Gastronomicznego (od godz. 9.00 do 12.00). Po pokazie kulinarnym czas na ucztę kinomana - maraton filmów z Żydowskich Motywów. Zwieńczeniem wieczoru będzie koncert Ilony Bazan - wodzisławskiej nauczycielki i piosenkarki wraz z akompaniamentem Przemysława Strączka. Początek godz. 17.00.

(raj)