środa, 2 grudnia 2020

imieniny: Balbiny, Pauliny, Rafała

RSS

Epidemia na Śląsku:

Sprawa Grodziska już u ministra

30.04.2012 13:34 | 43 komentarze | raj

Wojewoda uzupełnił wniosek dotyczący odłączenia części Grodziska od Wodzisławia.

Sprawa Grodziska już u ministra
Sławomir Kulpa, dyrektor wodzisławskiego muzeum przegląda stare mapy katastralne na których Grodzisko widnieje jako część Wodzisławia.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W piątek 27 kwietnia wojewoda śląski przekazał Ministrowi Administracji i Cyfryzacji wniosek dotyczący zmiany granic Wodzisławia. Złożyła go u wojewody gmina Marklowice. Jako załącznik dołączono do wniosku kopię uchwały rady miejskiej w Wodzisławiu, która negatywnie zaopiniowała odłączenia części terenu miasta i przyłączenia go do Marklowic.

- Wojewoda sprawdzał, czy wniosek spełnia wymogi formalne i czy zawiera wszystkie wymagane załączniki i opinie. Co się tyczy informacji dodatkowych, dotyczyły one potwierdzenia okoliczności, że w latach trzydziestych XX wieku przedmiotowy teren wchodził w skład miasta Wodzisławia – wyjaśnia Katarzyna Kuczyńska-Budka, kierownik Oddziału Komunikacji Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Ustalenie historycznego połażenia Grodziska nie było rudne. – Z mapa jednoznacznie wynika, że Grodzisko było rdzenną, niepodzielną częścią Wodzisławia. Najstarsza z nich pochodzi z pierwszej połowy XVIII, jednak można przypuszczać, że Grodzisko było częścią Wodzisławia znacznie wcześniej, nawet w okresie przedlokacyjnym, czyli już w XIII wieku – mówi Sławomir Kulpa, dyrektor Muzeum w Wodzisławiu, który przygotował odpowiednie dokumenty i przekazał je wojewodzie.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku wniosek o odłączenie części Grodziska od Wodzisławia złożyło ok. 70 właścicieli posesji. W konsultacjach społecznych blisko 100% głosujących marklowiczan opowiedziało się za zmianami. Stanowisko wodzisławian było odmienne. Przeciwnych było ponad 90% głosujących.

Gdyby zmiany weszły w życie terytorium miasta zmniejszyłoby się o ok. 0,3%, czyli 16 hektarów.

(raj)