Czwartek, 19 września 2019

imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora

RSS

Zamek zaprasza w drugi dzień świąt

04.04.2012 10:20 | 1 komentarz | e

Drugi dzień świąt wielkanocnych warto poświęcić na obejrzenie jednej z raciborskich procesji konnych no i oczywiście zamku.

Zamek zaprasza w drugi dzień świąt
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W Wielkanoc zamek jest nieczynny (w Wielką Sobotę również), ale już w poniedziałek, 9 kwietnia, pracownicy zamku zapraszają wszystkich chętnych do zwiedzenia dawnej piastowskiej siedziby. Grupy oprowadzają od 10.00 do 18.00.

Zorganizowane wyjścia z przewodnikiem są co 45 minut. Dla zwiedzających przygotowano kilka atrakcji. Poza wystawą "Władcy mórz" można również obejrzeć pierwsze eksponaty, które składają się na ekspozycje poświęcone historii naturalnej oraz techniki. Ciekawostką są różne rodzaje mikroskopów, dzięki którym można obejrzeć nie tylko preparaty roślinne, ale również układy scalone. Na miłośników fotografii czekają ekspozycje: Od Bajkału po Hawaje (fotografie podróżnicze Barbary Kowalskiej) oraz Zaułki życia (fotografia industrialna Roberta Słomy).

Warto również przespacerować się po zamkowych krużgankach.

Władcy mórz na zamku

Unikalne modele dawnych okrętów żaglowych, wykonane przez raciborzanina Wolfganga Beracza, można oglądać w domu książęcym zamku w Raciborzu. Beracz tworzy je od blisko 30 lat. Praca nad jednym modelem zajmuje minimum kilkanaście miesięcy. Modelarz sam stworzył swój warsztat. Sam też wykonuje wszystkie elementy konstrukcji oraz najdrobniejsze detale. Jego pracę doceniono w Polsce i za granicą. Okręty Wolfganga Beracza wystawiało już wiele muzeów. Teraz zdobią wnętrza zamku. A jest co oglądać. - Mamy Sovereign of the seas, czyli władcę mórz - angielski galeon wojenny z XVII wieku, H.M.Y. Royal Caroline - brytyjski jacht królewski z 1750 r., Holländische Zweidecker - holenderski okręg wojenny z 1660-1670 r. a także Priediestinację - rosyjski okręt liniowy z 1700 r. - mówi Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Okręty eksponowane są wraz z wiernymi kopiami dawnych zbroi.