Sobota, 4 kwietnia 2020

imieniny: Izydora, Wacława, Platona

RSS

PILNE

Kulczyk chce budować kopalnie na Śląsku

20.03.2012 11:16 | 61 komentarzy | e, acz

Miliarder Jan Kulczyk myśli o budowie dwóch kopalni. Każda z nich będzie kosztować minimum 300 mln euro - pisze Puls Biznesu.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jan Kulczyk będzie potrzebował paliwa do elektrowni na Pomorzu. Spółka Polenergia z grupy Kulczyk Investments (KI) złożyła do Ministerstwa Środowiska wniosek o udzielenie koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża tego surowca „w obszarze Orzesze” na Wyżynie Śląskiej. Postępowanie jest w toku. Jeżeli wyniki będą obiecujące, przyjdzie czas na budowę kopalni.

Moc pomorskiej elektrowni ma wynieść do 2000 MW. Wymaga to dostaw 4-5 mln ton węgla rocznie - wyliczył "Puls Biznesu". Dla porównania elektrownia Rybnik posiada moc wytwórczą rzędu 1775 MW.

Jan Kulczyk tworzy międzynarodową firmę działającą w sektorze energetyczno-paliwowym. Zamierza zbudować elektrownię, startuje w procesach prywatyzacyjnych i poszukuje na całym świecie surowców. Spółka Kulczyk Oil Ventures wydobywa gaz ziemny na Ukrainie i ropę w Nigerii. Miliarder chciałby też znaleźć złoto w Afganistanie. Najnowszym pomysłem biznesmena jest wejście w wydobycie węgla kamiennego w Polsce.

(źródło: pb.plgornictwo.wnp.pl)