środa, 28 października 2020

imieniny: Szymona, Tadeusza, Judy

RSS

Poseł Henryk Siedlaczek pisze do Tuska w sprawie linii kolejowej do Chałupek

14.03.2012 22:29 | 18 komentarzy | acz

Jutro, 15 marca w sejmie zostanie ogłoszona interpelacja Henryka Siedlaczka dotycząca linii 158. - W styczniu wystosowałem do pana Sławomira Nowaka interpelację w sprawie likwidacji linii kolejowej Rybnik - Chałupki. Niestety, wciąż potwierdza się informacja, że z uwagi na bardzo zły stan techniczny infrastruktury kolejowej w pierwszym kwartale br. zostanie wstrzymany ruch pociągów na odcinku Wodzisław Śląski - Chałupki. Stąd pozwoliłem sobie zwrócić się z tą sprawą bezpośrednio do Pana Premiera - pisze do Donalda Tuska poseł Henryk Siedlaczek.

Poseł Henryk Siedlaczek pisze do Tuska w sprawie linii kolejowej do Chałupek
Fot. Adrian Czarnota
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Brak środków finansowych u narodowego zarządcy infrastruktury, w firmie PKP PLK SA, sprawi, że kolejne ważne połączenie kolejowe dużych aglomeracji przemysłowych Katowic, Rybnika, Wodzisławia ze stacją graniczną Chałupki i dalej - z Zarządem Kolei Czeskich (stacje Bohumin, Ostrawa) zostanie bezpowrotnie utracone. Ta sytuacja pozbawi możliwości korzystania z transportu kolejowego wielu mieszkańców z terenu gmin zlokalizowanych w ciągu przebiegu linii, a działające na obszarze aglomeracji przedsiębiorstwa zmuszone będą korzystać wyłącznie z transportu z kołowego. Spowoduje to dalszą degradację dróg w regionie i znacznie pogorszy warunki bezpieczeństwa na i tak zatłoczonych i zniszczonych już drogach.


Panie Premierze, do zadań własnych gmin i samorządów poszczególnych szczebli należy zaspokajanie potrzeb transportowych obywateli. Z racjonalnego punktu widzenia niedopuszczalne wydaje się, aby, tłumacząc się brakiem środków finansowych na naprawę linii kolejowej, przekreślić rozwój regionu poprzez zamknięcie linii kolejowej, świadomie rezygnując z możliwości wykorzystania tej gałęzi transportu w ruchu aglomeracyjnym i transgranicznym.
Linia kolejowa Rybnik Towarowy - Chałupki przebiega przez silnie zurbanizowany i gęsto zaludniony obszar Śląska. Stanowi połączenie kolejowe przez stację Chałupki w ruchu międzynarodowym transgranicznym z Zarządem Kolei Czeskich. Ze stacji Bohumin, Ostrawa w chwili obecnej funkcjonują połączenia szybkimi pociągami do wszystkich ważniejszych miast południowej i zachodniej Europy w ruchu pasażerskim, a w ruchu towarowym od stacji Chałupki ciąg międzynarodowy E65 gwarantuje szybkie połączenia kolejowe na południe Europy (Breclav - Wiedeń - Villach) i na Bałkany.

W dobie poszukiwania przez państwa UE przyjaznych środowisku i ekologicznych gałęzi transportu oraz rozwoju komunikacji kolejowej w krajach wysokorozwiniętych zamknięcie dla ruchu tej linii wydaje się nie mieć żadnego logicznego i racjonalnego uzasadnienia. Kwestia likwidacji połączenia wydaje się tym bardziej absurdalną decyzją, że przestanie działać w czasie, gdy cała Unia Europejska dąży do silnej integracji - także logistycznej, kiedy Polska organizuje Euro 2012.

A idzie przecież o naprawę raptem 12 km linii jednotorowej z bezproblemowym rozwiązaniem nowego miejsca odprawy podróżnych w centrum Wodzisławia Śląskiego, vis-a-vis obecnego dworca autobusowego.

Szanowny Panie Premierze, mając na uwadze kuriozum całej sytuacji, pozwoliłem sobie skierować do Pana następujące pytania:

  • 1. Czy sprawa podjęcia przez resort transportu decyzji o likwidacji połączenia kolejowego Rybnik - Chałupki jest Panu znana i jest ona ostateczna?
  • 2. Czy dokonano jakiejkolwiek kalkulacji opłacalności remontu raptem 12 km sieci trakcyjnej PKP?
  • 3. Czy - zdaniem Pana Premiera - likwidacja połączenia kolejowego do granicy czeskiej w okresie, kiedy Polska organizuje Euro 2012,  jest działaniem przemyślanym, racjonalnym i na pewno pożądanym?
  • 4. Czy i jakie zatem zastępcze środki komunikacji dla mieszkańców, przemysłu, a także w tym roku dla kibiców, którzy korzystają z połączenia do tej pory, i zechcą to zrobić w niedalekiej przyszłości, zostaną zaproponowane w zamian za zlikwidowane połączenie PKP?
  • 5. Czy likwidacja połączeń kolejowych pomiędzy miastami aglomeracji śląskiej jest - zdaniem Pana Premiera - na pewno działaniem bardziej opłacalnym niż naprawa takiej linii, czy też pogarszanie się i tak już złego stanu technicznego dróg poprzez zwiększenie się liczby użytkowników dróg, którzy do tej pory korzystali z transportu kolejowego?


Z poważaniem
Poseł Henryk Siedlaczek