Sobota, 8 sierpnia 2020

imieniny: Cyriaka, Emiliana, Sylwiusza

RSS

Marszałek biednego województwa porozumiał się z gminami

28.02.2012 15:22 | 6 komentarzy | ma.w

Adam Matusiewicz spotkał się na zamku z samorządowcami, z którymi chce budować drogę Racibórz-Pszczyna. Na wstępie zaznaczył, że z pieniędzmi "licho".

Marszałek biednego województwa porozumiał się z gminami
Marszałek Adam Matusiewicz odpowiadał na pytania lokalnych dziennikarzy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Samorząd województwa ma problemy finansowe bo wydatki generują zmiany w kolejowych Przewozach Regionalnych i remont Stadionu Śląskiego. - Liczę na oddech finansowy po zakończeniu tych zadań - przyznaje Adam Matusiewicz. Wówczas władze Śląska będą mogły skupić się na nowych priorytetach unijnych dotacji, a tymi od 2014 roku mają być drogi.

Jedna z inwestycji to trasa Racibórz-Pszczyna. Z racji, że z pieniędzmi u marszałka "licho z powodów kolejarsko-stadionowych", a dofinansowanie Brukseli sięgnie tylko 60 procent inwestycji, na finansowanie szosy będą musiały złożyć się także samorządy. Z Unii popłynie od 2014 roku mniej euro bo VAT nie będzie wydatkiem kwalifikowanym i z dofinansowania 85% zostanie 62%. Do znalezienia będzie kwota ok. 400 mln zł.

W sali żyrandolowej zamku piastowskiego zebrali się urzędnicy z gmin którędy pobiegnie nowa trasa. Wśród nich prezydent Raciborza i wójtowie Kornowaca oraz Rudnika. - Na odcinku między Rudnikiem a Raciborzem znajdą się według projektu dwa nowe mosty, jeden wiadukt i rondo (przy ul. Piaskowej) - referował Mirosław Lenk. Spotkanie zakończyło uroczyste spisanie porozumienia włodarzy 6 gmin z marszałkiem województwa w sprawie wspólnej realizacji inwestycji.

 

Ludzie:

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.