Piątek, 19 kwietnia 2019

imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego

RSS

Najwięcej skorzystają ci, którzy najmniej pracowali

30.01.2012 16:48 | 22 komentarze | raj

Do końca stycznia gminy muszą wypłacić nauczycielom wyrównania do pensji zasadniczej, tzw. czternastki. 

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wyrównania do pensji gwarantuje Karta Nauczyciela. Krótko mówiąc są to dodatkowe pieniądze wypłacane tym nauczycielom, którzy w myśl prawa zarobili za mało – w skali roku nie osiągnęli średniej krajowej.

 Procenty mają znaczenie

Stawki dla nauczycieli wylicza się od kwot bazowej. Od stycznia do końca sierpnia ubiegłego roku wynosiła ona 2 447 zł miesięcznie, zaś od 1 września do końca 2011 r. – 2618 zł. Tyle powinien zarobić stażysta. Nauczycielowi kontraktowemu należy się już 111% kwoty bazowej, czyli 2 716 zł do 31 sierpnia 2011 r. i 2 906 zł do końca roku. Mianowany z kolei musi zarobić 144%, a więc odpowiednio 3 523 zł i 3770 zł, natomiast dyplomowany 184% kwoty bazowej, a więc 4 502 zł w pierwszej połowie roku i 4 817 zł w drugiej.

 Kryteria (nie)sprawiedliwe  

Nauczyciel, który miał goły etat bez dodatkowych godzin lub przebywał na zwolnieniu lekarskim tak czy siak dostanie dodatkowe pieniądze z budżetu gminy – nawet 3 tys. zł za ubiegły rok. Ten zaś, który miał nadgodziny, pracował więcej, nie chorował i  przez to miał wypłatę wyższą, takiego wynagrodzenia nie dostanie. Należy dodać, ze dodatkowe wynagrodzenie nie wlicza się do puli kolejnego rok. To oznacza, że po raz kolejny ten sam nauczyciel może nie wypracować odpowiednio dużo godzin i w przyszłym roku ponownie odbierze wyrównanie. 

 

 Zaskoczenie

W Wodzisławiu prezydent w styczniu wypłaci nauczycielom 939 tys. zł. To znacznie więcej niż w roku ubiegłym (424 tys. zł) i dwa lata temu (390 tys. zł). - Niestety już wiadomo, że ta kwota z roku na rok będzie rosła, gdyż zmienia się struktura zatrudnienia. Więcej jest nauczycieli dyplomowanych – mówi Eugeniusz Ogrodnik, wiceprezydent Wodzisławia odpowiedzialny za oświatę. Prezydent Mieczysław Kieca dodaje, że w tegorocznym budżecie nie zaplanowano tak dużych pieniędzy na czternastki dla nauczycieli, których wysokość do końca roku jest trudna do oszacowania. Już zapowiedział zmiany w budżecie miasta i rezygnację z części zaplanowanych zadań.

 Inni też wypłacają

W Rydułtowach na wyrównania nauczycielskich pensji wyda się 53 tys. zł, w Radlinie 157 tys. zł, a w Pszowie ok. 120 tys. zł. Ponad 400 tys. zł wypłaci gmina Godów, a blisko 50 tys. Lubomia. Znacznie mniej otrzymają nauczyciele w Gorzycach i Marklowicach – ok. 28 tys. zł. W Mszanie nauczyciele zarabiają wystarczająco dużo i czternastka wypłacana nie jest.

(raj)