Piątek, 14 maja 2021

imieniny: Bonifacego, Macieja, Dobiesława

RSS

Barack Obama i Michał Szpak w Zespole Szkół Zawodowych

28.01.2012 12:24 | 22 komentarze | red

Styczeń to miesiąc, w którym rozpoczyna się czas największych zabaw karnawałowych. Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych 25 stycznia mogli się bawić na Fastelavn, Mardi Gras czy Notting Hill Carnival. Towarzyszyło im wielu znakomitych gości. Pojawili się m.in. Angela Merkel, Barack Obama, ale i Michał Szpak.

Barack Obama i Michał Szpak w Zespole Szkół Zawodowych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

Pierwszy dzień nadchodzących ferii to najbardziej wyczekiwany przez wszystkich czas. Nauczyciele języków obcych Zespołu Szkół Zawodowych postanowili jeszcze przed feriami wprowadzić wszystkich w radosny czas zabawy i karnawału. Skąd pomysł na zorganizowanie tej imprezy? „Wszystko wyszło spontanicznie. Jak co roku myślałyśmy o walentynkach, ale organizujemy je w szkole od kilku lat, więc postanowiłyśmy wraz z uczniami i nauczycielami trochę się zabawić w tym karnawałowym czasie” – mówi jedna z organizatorek pani Joanna Fiołka. „Chciałyśmy urozmaicić uczniom tematykę imprez językowych, dlatego zachęciłyśmy ich do prezentacji różnorodności krajów, których języków się uczą” – kontynuuje. 

Językowy karnawał nie tylko uczył, ale i bawił. W szkolną imprezę zaangażowało się wielu uczniów, którzy śpiewali, tańczyli, przedstawiali skecze i różnego rodzaju scenki. Zobrazowano historię karnawału krajów anglo- i niemieckojęzycznych, obrzędy i tradycje z nim związane. Wielu uczniów, aby uwiarygodnić obchody karnawału  postanowiło przebrać się. Spotkać można było przeróżne postacie: od sławnych ludzi, przez wampiry, po baśniowe krasnoludki. Udało nam się porozmawiać z Michałem Szpakiem, który na karnawale wystąpił w wersji blond. „Karnawał jest świetnym czasem rozluźnienia, jest wspaniały. Można przebrać się za dowolną osobę, być na chwilę nie sobą, ale wcielić się w postać innego człowieka” – mówi Bartosz Raczkowski, który wcielił się w rolę gwiazdy X-Factora. Nie udało się nam porozmawiać z Barackiem Obamą, ale krótką rozmową zaszczyciła nas 

Angela Merkel. Zapytana o to, jak podoba jej się w Polsce, komentuje – „Ganz Gutt. Ganz Gutt. Bei mir ist alles OK.” Czy przyjmie nasze kolejne zaproszenie i pojawi się w następnym karnawale? „Ja, kein Problem” – zapewnia. 

Po części artystycznej przez szkolne korytarze przewinął się dziesięciometrowy karnawałowy korowód przebierańców. Uczestnicy, w rytm szalonej karnawałowej muzyki,  przez całą szkołę maszerowali tańcząc, zachęcając do zabawy i zarażając pozytywnym nastrojem. Uczniom udzieliło się karnawałowe samopoczucie i do końca lekcji nucili jeszcze szalone przeboje. A jak całą imprezę oceniają sami uczestnicy? „Wszyscy wykazali się dużą kreatywnością i inwencją, ale najbardziej w dzisiejszym karnawale podobał mi się występ tercetu – mówi jedna z prowadzących imprezę, Dominika Silarska. „Świetny karnawał, świetne występy, a najlepszy Michał Szpak z IIIb” – komentuje jedna z uczennic. Krasnoludki z Królewną Śnieżką na czele zapytane o to, co im się podoba w karnawale odpowiadają chórem: „Zabawa i to, że wszyscy się cieszą, bawią, tańczą, śpiewają”.

„Na pewno planujemy kolejne tego typu imprezy, ale jaka będzie ich tematyka – trudno powiedzieć. Pomysły rodzą się na bieżąco, a my staramy się je wcielać w życie, pokazując uczniom, że mogą uczyć się jednocześnie bawiąc. Staramy się unikać rutyny, tak abyście poznali kraje z różnych ich stron i pewnie zaskoczymy was jeszcze nie jednym pomysłem w następnym roku” – zapewniają organizatorki. 

Uczniowie stanęli na wysokości zadania. Czasu na przygotowanie było mało, bo tylko tydzień, a wszyscy poradzili sobie doskonale. Dziękujemy za zaangażowanie i poświęcenie wolnego czasu oraz za chęć udziału w tym przedsięwzięciu. Zostaje nam tylko życzyć kolejnych tak genialnych pomysłów i równie cudownego karnawału w tym, jak i następnych latach.

Martin Rydygel, fot. Magda Kajzar

 

Materiał nadesłany przez czytelnika na info@nowiny.pl