środa, 27 stycznia 2021

imieniny: Angeliki, Przybysława, Ilony

RSS

Szef RAŚ przekonywał do idei pogłębionej samorządności

18.01.2012 21:44 | 23 komentarze | art

 

Niewielkie zainteresowanie wykładem Jerzego Gorzelika, szefa Ruchu Autonomii Śląska.

Szef RAŚ przekonywał do idei pogłębionej samorządności
Jerzy Gorzelik przekonywał o konieczności uzyskania przez regiony większego wpływu na kształtowanie własnej przyszłości
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

We wtorek 10 stycznia w Gołkowicach odbyło się otwarte spotkanie wodzisławsko-żorskiego koła Ruchu Autonomii Śląska. Zainteresowanie wśród postronnych okazało się niezbyt duże, chociaż organizatorzy twierdzą coś innego. - Osób przybyłych na spotkanie było tyle ile się spodziewaliśmy. Może nawet nieco więcej – twierdzi Dawid Prochasek, działacz RAŚ.

Główną postacią wśród nieco ponad 30 osób przybyłych na spotkanie był członek zarządu Województwa Śląskiego Jerzy Gorzelik, szef RAŚ. Obecni byli również inni działacze Ruchu – Janusz Wita, radny sejmiku wojewódzkiego i Paweł Polok, który w ubiegłych wyborach kandydował z listy RAŚ do senatu.

Szef Ruchu przedstawił wykład na temat proponowanej decentralizacji państwa. Przekonywał do idei pogłębionej samorządności regionów. Wskazywał na to, że centralnie sterowane państwo nie zaspokaja potrzeb swoich obywateli tak dobrze jak zdecentralizowane, w którym główny ciężar zarządzania spada na samorządy regionalne, zwane przez Gorzelika rządami regionalnymi. - Nawet najgorzej działający samorząd wypełnia swoje zadania wobec obywateli lepiej niż centrala – uważa Gorzelik.

Mówił też o konieczności zmiany polityki fiskalnej. Podatki miałyby być zbierane przez samodzielne regiony, zaś te dzieliłyby się z nimi z rządem centralnym. - Chodzi o to, żeby mieszkańcy regionu mieli poczucie tego, że mają wpływ na wydawanie wypracowanych przez nich środków – podkreśla Gorzelik.

Na spotkaniu poruszano również bieżące sprawy Ruchu. - Zastanawia mnie to, że mamy wielu sympatyków, ale niestety nie przekłada się to na członkostwo w naszej organizacji – zauważył Andrzej Kiełkowski, związany z RAŚ radny powiatu rybnickiego.

 

(art)

Ludzie:

Andrzej Kiełkowski

Andrzej Kiełkowski

Radny Powiatu Rybnickiego.

Dawid  Prochasek

Dawid Prochasek

Radny Powiatu Wodzisławskiego IV kadencji.