Niedziela, 11 kwietnia 2021

imieniny: Filipa, Leona, Jaromira

RSS

Spór na linii starosta – prezydent nierozstrzygnięty

18.01.2012 17:05 | 5 komentarzy | raj

Rozprawy ugodowe nie doprowadziły sprawy do końca 

Spór na linii starosta – prezydent nierozstrzygnięty
Kamienica przy Rynku 11 znajduje się pomiędzy sklepem obuwniczym, a sklepem spożywczym PSS Społem. Firma zajmowała dwie kamienice, dzisiaj zajmuje jedną. Dyrektor opuścił jeden budynek po tym jak starosta, zarządzający kamienicą w imieniu Skarbu Państwa, podniósł czynsz.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Starosta uważa, że miasto bezprawnie pobierało od PSS Społem pieniądze za dzierżawę kamienicy przy Rynku 11 w Wodzisławiu. Jego zdaniem prezydent Wodzisławia powinien oddać  Skarbowi Państwa (reprezentuje go starosta) ponad 1 mln 300 tys. zł. Około 660 tys. zł to kwota wyliczona za bezprawne korzystanie z budynku, a kolejne 654 tys. zł to czynsz wpłacany przez 10 lat do kasy miasta przez PSS Społem, które prowadziło tutaj swój sklep. Mieczysław Kieca uważa, że roszczenia są bezpodstawne.

Sąd podjął decyzje

Przypomnijmy, że przez lata nie udało się ustalić spadkobierców z prawem do kamienicy. Mimo to w 1971 r. miasto podpisało umowę na dzierżawę pomieszczeń z Wojewódzką Spółdzielnią Spożywców. Od tego czasu opłaty wpływały do kasy miasta. Kolejni prezydenci starali się przejąć budynek przez zasiedzenie. Bezskutecznie. W kwietniu 2001 r. sąd zdecydował, że budynek należy do Skarbu Państwa. Dziesięć lat później, a wiec w 2011 r. wojewoda nakazał staroście, by ten wyegzekwował od prezydenta należności finansowe pobrane przez miasto. Prezydent musiał także oddać kamienicę. 

Porozumienia nie było

Władze Wodzisławia przekazały budynek staroście lecz pieniędzy nie zwróciły. Sprawa trafiła do Sądu Rejonowego w Wodzisławiu, gdzie odbyły się dwie rozprawy ugodowe. Na drugą z nich nikt z wodzisławskiego magistratu się nie stawił. Sprawa trafiła więc do Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, która rozstrzygnie spór. Na finał przyjdzie nam poczekać nawet kilka lat.

(raj)