Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wojna o recepty trwa

Dlaczego lekarze tak bardzo bronią się przed zapisami ustawy refundacyjnej? Jeśli przyjmą przez to mniej pacjentów, to mniej zarobią. Dlaczego ministerstwo nie ustępuje? Leków refundowanych ma być przepisywanych mniej, a to natomiast spowoduje oszczędności w kasie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Lekarze działają w granicach prawa. Jeśli w przypadku recept na leki refundowane było ono - jak do tej pory - nie dość restrykcyjne - wystawiali je z większą swobodą. Ich niezależność w tej kwestii kosztowała natomiast państwo. Eksperci rynku zdrowia przyznają, że nowa ustawa jest sposobem na wprowadzenie oszczędności. Nowe obowiązki i kary w wysokości od 200 do 50 tys. złotych mogą podziałać na lekarzy.

- Z roku na rok wydatki na leki rosną w tempie nieproporcjonalnym do wzrostu nakładów na leczenie. Z tego względu przyjęcie i wprowadzenie w życie nowej ustawy refundacyjnej to próba ograniczenia tego zjawiska - wyjaśnia Money.pl dr Krzysztof Krajewski Siuda, ekspert do spraw służby zdrowia z Instytutu Sobieskiego.

Jego zdaniem wzrost wydatków stanowi oczywiste zagrożenie dla budżetu NFZ. Uważa więc, że ustawa z założenia nie jest zła - jeśli bowiem wydajemy więcej na leki, to trzeba będzie ograniczyć wydatki na przykład na terapie. Ekspert podkreśla, że w wielu krajach co pewien czas weryfikuje się zasady polityki refundacyjnej oraz aktualizuje listy leków.

- Wprowadzenie kilku stopni refundacji ewidentnie ma za zadanie zwiększenie partycypacji pacjentów w wydatkach. To jest konieczne, bo racjonalizuje stosowanie leków - wyjaśnia dr Krajewski Siuda.

Obecnie nie jest trudno otrzymać receptę, aby mieć leki na zapas lub na wszelki wypadek. Część z tych wykupionych środków zalega w domowych szufladach aż się przeterminują.

- Lekarze zachowują się tak, jak im system pozwala i nie do końca mają rację argumentując, że bezpodstawnie narzuca się na nich dodatkowe obowiązki. Działając w ramach kontraktów z NFZ powinni popierać taką politykę. Jeżeli wydatki na leki będą nadal rosły w sposób niekontrolowany, to zabraknie ich na usługi, co godzi przecież w samych lekarzy - dodaje.

A koszty refundacji leków to niemała część budżetu NFZ. W planach na przyszły rok Fundusz zapisał na nie kwotę 8,3 miliarda złotych. To tylko trzy razy mniej niż kosztuje największy wydatek NFZ, czyli leczenie szpitalne.

W całym tym sporze jest też druga strona medalu. - Niestety zmiany wprowadzono w sposób skandalicznie bałaganiarski. Zabrakło solidnej kampanii informacyjnej tłumaczącej, na czym w praktyce polegać będą zmiany. Tymczasem był czas na konsultacje z lekarzami i farmaceutami, ale ich nie przeprowadzono. Z tego powodu rozumiem ich gniew - mówi dr Krajewski Siuda.

Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, nie zgadza się z tezą, że lekarze zbyt swobodnie wypisywali recepty na leki refundowane. Według niego dawali je pacjentom, gdy zachodziła uzasadniona potrzeba. Teraz natomiast ograniczą ich wydawanie i ministerstwo osiągnie swój cel finansowy.

- Ale zrobi to poprzez zastraszanie lekarzy. Zaczną się oni wahać, czy wypisywać recepty na leki refundowane w wielu przypadkach. Dla świętego sposobu, z obawy przed wariackimi kontrolami NFZ, zrezygnują z wydania takiej recepty. Koszty tego zjawiska poniosą pacjenci - mówi przewodniczący Bukiel.

Przekonuje też, że i przed wprowadzeniem nowej ustawy można było kontrolować lekarzy wypisujących recepty. Teraz, według niego, buduje się atmosferę strachu i wprowadza szkodliwe zmiany.

- Według zapisów nowego prawa, jeśli my lekarze zapiszemy dany lek niezgodnie z wytycznymi producenta, to będziemy musieli oddać pieniądze za refundację i spotka nas kara. A przecież ten sam składnik chemiczny koncerny przeznaczają na różne choroby, dla ludzi różnych wiekiem, zależnie od potrzeb często marketingowych. To lekarze powinni więc decydować, na co zapisać dany lek. Zabiera się nam tę możliwość - skarży się przewodniczący Bukiel.

Do tej pory, jeśli lekarz zapisał pacjentowi lek refundowany, to farmaceuta - odpowiedzialny za zastosowanie obniżki zgodnie z prawem - w wielu przypadkach decydował, który poziom refundacji wybrać: 30, 50 procent, czy najkorzystniejszy ryczałt.

- Dziś zdecyduje o tym lekarz - mówi Joanna Mierzwińska rzeczniczka dolnośląskiego oddziału NFZ. - To lepiej dla pacjenta, bo nikt przecież nie zna jego potrzeb tak jak doktor, który go zbada.

Dlaczego lekarze nie chcą przejąć na siebie dotychczasowego obowiązku farmaceuty. - Bo to nie ma sensu. I tak aptekarz będzie sprawdzał po nas poziom refundacji, bo dalej ma obowiązek dbać o jej stosowanie zgodne z prawem. To będzie podwójna praca - mówi przewodniczący Bukiel.

A pracy aptekom ciągle przybywa. Świadczą o tym ich rosnące obroty. W listopadzie 2011 roku wartość sprzedaży na aptecznym rynku farmaceutycznym wyniosła 2,49 mld złotych, co stanowi wzrost o 11,2 procent w porównaniu do listopada 2010 - donosi firma analizująca ten rynek Pharma Expert.

Pracy jednak przybędzie też lekarzom - sami przyznają, że konieczność uporania się z dodatkowymi dokumentami znacznie wydłuży czas przeznaczony na jednego pacjenta. Czy wpłynie to na ich zarobki, które teraz - według badań firmy Sedlak&Sedlak - kształtują się na poziomie od 3,5 tys. do 5 tys. złotych brutto?

Okazuje się, że nowa ustawa może obniżyć pobory lekarzy. A to z tego powodu, że powyższe kwoty to pensje lekarzy na etacie i to przeważnie w publicznej placówce służby zdrowia. Andrzej Sośnierz, były prezes NFZ, jest pewny, że zarabiają oni więcej niż podaje Sedlak&Sedlak dlatego, że pracują na kilku etatach.

- Często jest tak, że z publicznej placówki urywają się oni dużo wcześniej i idą do prywatnych, w których zarabiają znacznie lepiej. Myślę, że mówimy tu o kwotach kilkunastu tysięcy miesięcznie - wyjaśnia Andrzej Sośnierz.

Według wielu kontroli NFZ dla polskiego lekarza praca na dwóch, trzech etatach to norma. Co więcej rekordzista skontrolowany w 2009 roku zatrudniony był na 25 etatach. Jeśli więc lekarz będzie musiał poświęcić swoim pacjentom więcej czasu w publicznej placówce, rzadziej uda mu się wcześniej wyjść z niej wcześniej i krócej popracuje w prywatnej lub we własnym gabinecie.

Dodatkowo na tych etatach też zarobi mniej, bo nawet gdy placówka taka nie ma podpisanego kontraktu z NFZ, to najczęściej ma prawo wystawiać recepty na leki refundowane. I w niej lekarz spędzi więc więcej czasu obsługując jednego pacjenta.

Liczba lekarzy i farmaceutów w kraju
Rok                            2006 2007 2008 2009 2010
Lekarze (w tys.)       145   150    154   160    162
Farmaceuci (w tys.)  22      23      23     24       25


W konflikcie lekarzy z urzędnikami chodzi więc o pieniądze. Niezależnie jednak od motywacji ministerstwa i medyków, na całej sprawie traci pacjent. Jak na razie pozostaje im walka w sądzie o swoje prawa i mało pocieszająca satysfakcja ze słów wygłaszanych w ich obronie:

- Pragnę podkreślić, że nie wypisywanie przez lekarzy na receptach poziomu refundacji oraz informacji o chorobie przewlekłej uważam za utrudnianie pacjentom dostępu do leków refundowanych, które im się należą. Jeśli lekarze odmawiają pacjentom udzielenia pełnego świadczenia zdrowotnego tj. również wypisania recepty np. na lek refundowany, gdy pacjent przedstawia dowód ubezpieczenia, to w mojej ocenie naruszone zostanie prawo pacjenta do świadczeń rzeczowych, które są częścią świadczeń zdrowotnych - grzmi rzecznik praw pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska.

(źródło: Money.pl)

12 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Podpisz się... (87.205. * .195) 06.01.2012 19:47
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Nie przesadzajcie, rzad NIC nie zrobil przez ostatnie 10 lat zeby wprowadzic rejestr ubezpieczonych albo elektroniczna historie chorob. Tylko my mamy karty z chipem, reszta kraju jest w powijakach. Po zmianach bedziecie placic za leki zamiast 33% to 38% , takie sa oficjalne wyliczenia. Popieram protest lekarzy,ktos musi temu rzadowi pokazac srodkowy palec

~feministka (80.238. * .20) 06.01.2012 18:19
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

należy wprowadzić system szwedzki e-recepta,najlepszy w Europie,jest wzorzec potrzeba tylko realizacji,źródło:Onet.

~Ewa Kloska (80.238. * .11) 06.01.2012 17:39
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

I to jest Polska aż wstyd

~Bryś (83.238. * .131) 05.01.2012 10:44
oceniono 7 razy
7
Zgłoś

Niestety ale za taka sytuację lekarze (nie wszyscy) są sami w znacznym stopniu sobie winni. Ileż to razy wypisywali drogie leki refundowane pacjentom ,którym one wcale nie były potrzebne, tylko potrzebowali ich dla kogoś ze znajomych albo nawet sprzedawali a NFZ refundował je wszystkie z naszych składek czyli i twoich i moich, ile razy pacjent wybierał za dużo leków bo były tanie a później je wyrzucał , a refundacje były znowu płacone ze składek i moich i twoich. Tak ze sytuacja nie jest wcale taka prosta i oczywista, kto z Was z ręka na sercu moze powiedzieć że nigdy nie wyrzucił zadnego leku do kosza, tak ze przykro ale winna lezy częsciowo i po naszej stronie. Moja lekarka zawsze sie mnie pyta jakie lekarstwa już zuzyłam i przepisuje mi tylko te które mi sa potrzebne.Od dziesięciu lat nie wyrzuciłan ani jednego opakowania leków, wszytkiego sobie pilnuje i nie wydaję zbednych pieniędzy.


~protest pieczątkowy (80.238. * .20) 05.01.2012 10:00
oceniono 9 razy
7
Zgłoś

lekarze otrzymują na swoja działalność pieniadze podatników i muszą dostosować się do przepisów ustawy ,to nic nowego tak jest w innych krajach,przyzwyczaili się do takiej a nie innej pracy dlatego protestują, dobrze wiedzą,że kazdy emeryt,rencista i dzieci są ubezpieczone a też wydają tym osobom recepty z pieczątka do realizacji NFZ,to jest działanie niezgodne z prawem i na szkodę pacjenta,

~Maxik (83.30. * .101) 05.01.2012 09:40
oceniono 7 razy
5
Zgłoś

Część lekarzy to kawały ch**ów! Bo farma
zić" a czym to jest jak nie działanie na szkodę pacjenta? Dla NFZ jest to nawet na rękę, że pacjent zapłaci 100%, aptekarze są tylko pośrednikami w sprzedaży a najbardziej poszkodowani są pacjenci. A wiadomo, że refundowane nie są leki na piękne włosy czy paznokcie a takie które naprawde są potrzebne do wyleczenia albo podtrzymywania zdrowia.
I pomijam to, że w naszym województwie są przecież karty z NFZ, kiedy ktoś jest nieubezbieczony, karta staje się nieaktywna. A lekarz może sprawdzić na tej karcie 2 kliknięciami w myszkę komputera jakie świadczenia należą się pacjentowi. Zresztą jak lekarz wyda receptę bez pieczątki, w aptece też mogą sprawdzić na tej karcie ile zniżki się należy.
Więc jeśli lekarz wypisując receptę bierze do ręki pieczątkę z napisem do dezyzji NFZ, przywalcie mu z uśmiechem w ryj! Bo założę się, że jakbyście dali mu 5 dych w kopercie, dziwnym trafem zapomni ją przybić.

~zagadka (188.137. * .138) 04.01.2012 18:42
oceniono 6 razy
6
Zgłoś

A kto wyprodukowal 20 tys lekarzy w 4 lata? Przyjechali z Zachodu tu pracować? Moze przestali umierać i sie klonuja? Chyba autor ma problem z materialem zrodlowym,,,,

~sos (188.137. * .138) 04.01.2012 18:40
oceniono 8 razy
-6
Zgłoś

Ale ten Sosnierz to baran

~jozin z bazin (83.22. * .3) 04.01.2012 17:15
oceniono 6 razy
6
Zgłoś

Syf! Bieda i syf!

~polaczek (10.0. * .29) 04.01.2012 15:02
oceniono 7 razy
7
Zgłoś

DLACZEGO SIĘ LUDZIE DZIWICIE?PRZECIEŻ TO POLSKA WŁAŚNIE HA HA HA

~burdel po polsku (80.238. * .12) 04.01.2012 14:40
oceniono 6 razy
6
Zgłoś

co roku ten sam bałagan,a winnych nie ma

~Ocena-----------1 (10.0. * .29) 04.01.2012 14:34
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

To Polska przecież!Nad naszymi pseudo-politykami trza bata!Z nich tylko zwykli dorobkiewicze!