Czwartek, 25 lutego 2021

imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

RSS

WAŻNE:

Co się tańczy w karnawale

02.01.2012 15:30 | 3 komentarze | e

Młodsi: rock’n’roll, twist i samba. Starsi: popularny taniec użytkowy 2na1– to właśnie w tych stylach tanecznych najczęściej tańczyły pary podczas ostatniej nocy sylwestrowej.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Według ekspertów Polacy są dobrymi tancerzami, ale często się wstydzą. – Żyjemy w czasach dyskotek gdzie taniec towarzyski w parze jest potrzebny dopiero na etapie narzeczeństwa, kiedy to młodzi planują swój pierwszy taniec. Tymczasem bywa, że jedna lekcja wystarczy aby przełamać się i zostać królem parkietu. Może nie pod względem technicznym, bo do tego długa droga, ale dobre nastawienie czyni cuda – uważa Katarzyna Prenkiewicz, instruktorka tańca z krakowskiej szkoły Dancefloor.
 
Taniec wraca na salony
Szacuje się, że już ponad pół miliona Polaków powyżej 17 roku życia uczy się tańczyć. Polskim rynkiem tanecznym zaczęły interesować się nawet największe światowe szkoły tańca. W 2011 roku szkołę uruchomiła niemiecka Crea-Dance. Chodzą słuchy, że przymierzają się do tego znane amerykańskie Fred Astaire Dance Studio i Arthur Murray. Niektórzy idą dalej. Polski biznesmen, mieszkający na stałe w USA postanowił przywrócić w Pałacu w podkrakowskiej Paszkówce dawną tradycję karnawałowych zabaw. Goście XIX wiecznego pałacu będą mogli brać udział w intensywnym kursie nauki tańca, by później brylować na parkiecie. – W ośrodkach wakacyjnych w Meksyku lub na Karaibach, gdzie często mnie żona porywa, muzyka i taniec towarzyszą, na co dzień. Taniec czyni że obiekt staje się radośnie romantyczny w odróżnieniu od smutnego romantyzmu, zapłakanego z miłości – mówi Jan Oleksy, właściciel Pałacu w Paszkówce. – Wielu naszych znajomych i gości hotelowych wręcz narzeka że nie ma się gdzie „zabawić”. Atmosfera dyskoteki nie sprzyja tańcowi a ludzie lubią tańczyć. Trzy dni „ostrego tańca” (5 bloków tanecznych po 1,5 godziny każdy) przerywanego smakowaniem specjalnie dla okazji przygotowanego jedzenia lub degustacja win w atmosferze radośnie romantycznego pałacu; w otoczeniu pięknej architektury, w towarzystwie bliskiej osoby jest alternatywą dla wyjazdu na narty czy do Egiptu, z której z całą pewnością bardzo chętnie będą korzystać Polacy– uważa biznesmen.
 
Moda na jive’a
Według ekspertów na początku nauki tańca, najwięcej trudności sprawia skoordynowanie ruchu rąk i nóg. Jednak kilka intensywnych lekcji pozwoli opanować podstawowe zasady tańca. Instruktor pokaże parę podstawowych trików, które wystarczą aby poczuć się na parkiecie komfortowo. A co w nadchodzącym roku najczęściej będą tańczyć Polacy? – Na kursach tańca towarzyskiego pojawiają się zarówno zwolennicy tańców latynoamerykańskich jak i standardowych. Młodzi ludzie wolą szybsze tańce a najbardziej kubańską cha cha cha. Jednak myślę, że najmodniejszym tańcem w tym roku będzie jive czyli młodszy brat rock’n’rolla. Jest to taniec bardzo wesoły i dynamiczny, powinniśmy więc przetańczyć nim cały karnawał – mówi Katarzyna Prenkiewicz, która będzie uczyć tańca gości Paszkówki.