Niedziela, 25 października 2020

imieniny: Darii, Wilhelminy, Sambora

RSS

Przymierz zbroję na zamku!

22.12.2011 14:23 | 0 komentarzy | e

Na Zamku Piastowskim w Raciborzu panuje świąteczna atmosfera. Są staropolskie dekoracje i zbroja husarska, którą można przymierzać.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Turyści i mieszkańcy ziemi raciborskiej  mogą zwiedzać zamkoweh wnętrza 26 grudnia w godz. od 10.00 do 16.00. Już od dziś można zobaczyć staropolskie dekoracje świąteczne oraz przymierzyć husarską zbroję pocztowego. Punkt Informacji Turystycznej na Zamku Piastowskim w Raciborzu będzie nieczynny 24, 25 i 31 grudnia oraz 1 stycznia 2012 r.

Przy północnej ścianie Kaplicy Zamkowej stoi choinka przyozdobiona po staropolsku. Na sali konferencyjnej zawieszona pod sufitem została również podłaźniczka, która była spotykana głównie na wsiach do lat 20. XX wieku, szczególnie w Polsce południowej: na Śląsku, Podhalu, Pogórzu, ziemi sądeckiej i krakowskiej.

Podłaźniczki to gałązki jodłowe, zdobione były jabłkami, orzechami, ciasteczkami, kolorową bibułą, wstążkami i przede wszystkim światami, jak nazywano kolorowe krążki opłatków. Lud wierzył w ich magiczną moc przyczyniania się do urodzaju i zapewniania powodzenia.

Zamkowe wnętrza wzbogaciły się też o husarską zbroję pocztowego z XVI-XVII wieku, którą można przymierzać. W jej skład wchodzi m.in.: żupan, kirys (napierśnik), karwasze oraz szyszak.