Sobota, 7 grudnia 2019

imieniny: Marcina, Ambrożego, Agatona

RSS

Za certyfikat Wodzisław zapłacił ponad 4300 zł

02.12.2011 08:24 | 106 komentarzy | raj

Wodzisław jest „Samorządowym Liderem Edukacji”. Miasto za tytuł musiało zapłacić.

Za certyfikat Wodzisław zapłacił ponad 4300 zł
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wodzisław wziął udział w  pierwszej edycji „Samorządowy Lider Edukacji”. Zgłosiło się do niego blisko 170 gmin i powiatów z całej Polski. 68 odebrało certyfikaty. W grupie miast do 50 tys. mieszkańców obok Wodzisławia certyfikat odebrało 18 miast. Uczestnicy musieli wypełniać odpowiednie dokumenty wykazując swoje nakłady na remonty szkół i rozwój bazy sportowej w szkołach oraz udział miasta w przedsięwzięciach edukacyjnych. Oceniana była także innowacyjność i oryginalność działań w sferze rozwoju edukacji.

Urzędnicy (nie)wiedzieli

We wtorek 29 listopada w Krakowie odbyła się uroczysta gala, podczas której ogłoszono laureatów. Wśród nich jest Wodzisław. Prezydent Mieczysław Kieca certyfikat odebrał i zapłacił za niego 4305 zł, oczywiście z kasy miasta. Urzędnicy twierdzą, że nie wiedzieli o kwotach jakie należy zapłacić przy odbiorze dokumentu.  Nikt z nich przygotowując mozolnie dane do konkursu nie zapytał o opłaty.

- Informację o kosztach podajemy podczas pierwszych rozmów z gminą. Taka informacja jest także na naszej stronie internetowej. – mówi Przemysław Rut z Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, która jest organizatorem konkursu. – Podobne zasady obowiązują przy innych tego typu certyfikatach jak chociażby „Gmina Fair Play” czy ISO. Sam udział w konkursie jest bezpłatny. Dopiero po przejściu pierwszego etapu przez gminę opłata obowiązuje. Przeznaczana jest na przygotowanie gali finałowej i promocję gminy – dodaje Przemysław Rut.

Koszty gmin uzależnione są od liczny mieszkańców i wahają się od 3450 zł do 6400 zł

Prezydent dziękuje

Prezydent uważa, że mimo wszystko było warto wystartować w konkursie i uzupełnić pulę certyfikatów jakimi miasto już dysponuje. Zamierza iść jeszcze dalej i za rok powalczyć o statuetkę Primus, którą otrzymują najlepsi w konkursie „Samorządowym Liderem Edukacji”. - Przyznając certyfikat uznano, że nasze miasto wyróżnia się na tle innych podmiotów samorządowych pod względem inwestycji w oświatę i działalności na rzecz rozwoju. Realizuje wartościowe projekty edukacyjne lub naukowe adresowane do młodzieży, studentów i nauczycieli. To zasługa głównie pracowników oświaty, którym za to dziękuję – mówi prezydent Kieca.

Oceniali profesorowie

Organizatorem konkursu jest Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. Zgłoszenie każdego samorządu oceniała komisja konkursowa, której przewodniczył prof. dr hab. Dariusz Rott – członek Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego, rzeczoznawca Ministerstwa Edukacji Narodowej. Każdy z recenzentów przyznawał uczestnikowi konkursu od 0 do 50 punktów. Wyróżnienie i certyfikat „Samorządowy Lider Edukacji” otrzymały gminy i powiaty, które uzyskały w procedurze certyfikacyjnej co najmniej 80 punktów (na 150 możliwych).

Rafał Jabłoński, fot. UM Wodzisław 

 

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.