środa, 20 stycznia 2021

imieniny: Fabiana, Sebastiana, Dobroniegi

RSS

Epidemia koronawirusa:

Wodzisławscy przedsiębiorcy chcą niższego podatku

23.11.2011 18:23 | 42 komentarze | raj

Niektóre stawki podatkowe mocno w górę, nawet 20%

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Za tydzień radni przyjmą nowe (wyższe) stawki podatkowe na przyszły rok. Stawka za budynki związane z działalnością gospodarczą ma wynieść 21,05 zł za m kw. i będzie wyższa o 1,85 zł (stawka obecna to 19,20 zł). Od kilku lat zwolnienia za budynki niewykorzystywane nie obowiązuje. Firmy płaca za nie taką samą stawkę jak za pozostałe. Przedsiębiorcy co roku domagają się zmiany uchwały. Podobnie jest i teraz. – Uważamy, że na powierzchnie stojące puste powinien być nałożony niższy podatek. Proponujemy przyjęcie stawki obowiązującej pozostałe budynki w wysokości 7,06 zł za metr kwadratowy – mówi Marian Oślizło, prezes Izby Gospodarczej w Wodzisławiu.

Prezydent Mieczysław Kieca czeka na konkretne rozmowy. Pierwsze mają się odbyć w najbliższy piątek podczas posiedzenia komisji budżetu rady miejskiej. – Podczas konsultacji społecznych nad budżetem, które trwały kilka tygodni nikt tego tematu nie poruszał. Przedstawiłem projekt budżetu radnym i do nich należy ostateczna decyzja – mówi prezydent Kieca.

Poniżej stawki podatkowe znajdujące się w propozycji prezydenta

Podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej ma wzrosnąć z 0,77 gr. za m kw. do 0,80 gr. (niecałe 4% w górę). Stawka za zbiorniki wodne to 4,15 zł co oznacza wzrost o 26 gr. (ponad 6%). Przewidywany podatek za pozostałe grunty ma wynieść 0,41 gr., przy stawce 0,33 gr. w tym roku – wzrost o blisko 20%!

Podatek od budynków mieszkalnych ma wzrosnąć z 0,62 gr. za m kw. do 0,67 gr. (wzrost o ok. 7,5%). Ten od budynków związanych z działalnością gospodarczą wyniesie 21,05 zł za m kw. i będzie wyższy o 1,85 zł (stawka obecna to 19,20 zł). Procentowy wzrost w tym przypadku wynosi prawie 9%. Za budynki wykorzystywane na opiekę medyczną będzie trzeba zapłacić 4,27 zł, a więc o 29 gr. więcej (wzrost o ok. 7%). Stawka za pozostałe budynki wyniesie 7,06 zł i będzie wyższa o 96 gr. (13,5% w górę). Podatek od budowli to 2% wartości określonej w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych.

Bez zwolnień

Zgodnie z decyzją sądu miasto zobowiązane jest także do likwidacji zwolnień podatkowych dla własnych jednostek takich jak dom kultury czy biblioteka. Zwolnienia od podatków od nieruchomości nie będą już także obowiązywały w przypadku ochotniczych straży pożarnych. Nie oznacza to, że budżety Wodzisławskiego Centrum Kultury czy OSP w Kokoszycach znacząco na tym ucierpią. Owszem, wyższy podatek zapłacą, jednak miasto odda co wzięło w formie dotacji. 

Wpływy z podatku od nieruchomości na 2012 r. zaplanowano na 16 mln 700 tys. zł i mają być o 1 mln 400 tys. zł wyższe od tegorocznych. Podatki transportowe to wpływ ok. 600 tys. zł rocznie. W 2012 r. wzrosną o ok. 4%.

(raj) 

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.