Wtorek, 25 lutego 2020

imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

RSS

Rodzice chcą tańszego żłobka

16.11.2011 14:56 | 10 komentarzy | raj

Rodzice dzieci korzystających z miejskiego żłobka piszą do prezydenta.

Rodzice chcą tańszego żłobka
Obecnie do wodzisławskiego żłobka uczęszcza 17 dzieci
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W piśmie do  Mieczysława Kiecy rodzice proszą o zmianę wysokości opłaty za pobyt dziecka w żłobku. Chcą także, by nie pobierano opłat za czas nieobecności dziecka w placówce, gdy jest na przykład chore. Teraz płaci się nawet wówczas, gdy maluch przebywa w domu. Zwolnienie obowiązuje tylko w przypadku opłat za wyżywienie.

 Obecnie obowiązują trzy stawki za pobyt dziecka w żłobku. Dla rodzin, gdzie dochód na jedną osobę nie przekracza 700 zł opłata wynosi 300 zł miesięcznie. Przy dochodzie pomiędzy 700 – 1300 zł opłata to 400 zł. Powyżej dochodu w wysokości 1300 zł na osobę opłata wynosi 500 zł. Wyżywienie to koszt 6 zł dziennie, czyli ok. 126 zł. Za każdą godzinę dodatkową (po 16.30) rodzic płaci 25 zł. Jeśli nie uprzedził o tym wcześniej, stawka wzrasta do 40 zł za każda rozpoczęta godzinę.  

- Jako rodzice zdajemy sobie sprawę, że zabezpieczenie potrzeb dla naszych dzieci na najwyższym poziomie kosztuje, jednak wprowadzone opłaty w sposób znaczny nadwyrężają nasze domowe budżety – piszą do prezydenta rodzice. Wnioskują o obniżenie opłat do 300 zł miesięcznie niezależnie od dochodów na członka rodziny oraz o wprowadzenie możliwości proporcjonalnego zmniejszenia opłaty za opiekę w przypadku nieobecności dziecka. - W momencie, gdy dziecko choruje i nie może uczęszczać do żłobka, zmuszeni jesteśmy korzystać  z innych płatnych form opieki lub też ze zwolnienia lekarskiego, które w znacznym stopniu obniża nasze wynagrodzenie – twierdzą rodzice. Proponują również wziąć pod uwagę sytuację rodzin, które oprócz opłat za dziecko w żłobku wnoszą opłaty za drugie czy trzecie dziecko uczęszczające do któregoś z wodzisławskich przedszkoli.

Obecnie za drugie dziecko w żłobku płaci się 80 % stawki, za każde kolejne 50%. Rodzice postulują, by zasada ta rozszerzona została na dzieci, które mają rodzeństwo w wodzisławskich przedszkolach.  

 Eugeniusz Ogrodnik, wiceprezydent miasta odpowiedzialny za oświatę i sprawy społeczne odniósł się już do pisma rodziców. W odpowiedzi informuje, że zmiany są możliwe, jednak szczegóły będą znane w pierwszym kwartale przyszłego roku. Wówczas radni przyjmą budżet miasta. – Bierzemy pod uwagę kilka wariantów. Z jednej strony możliwe są pewne korekty w opłatach, z drugiej zastanawiamy się z wyjściem z propozycją do rodziców spoza Wodzisławia, by oni również mogli korzystać z naszego żłobka – mówi Eugeniusz Ogrodnik.

 Żłobek pomieści nieco ponad 30 dzieci. Obecnie uczęszcza do niego 17 maluchów. Roczny koszt utrzymania placówki przy komplecie dzieci wynosi 517 tys. zł, z czego miasto dopłaca 340 tys. Jeśli zainteresowanie żłobkiem nie wzrośnie koszty miasta będą wyższe.   

 Rafał Jabłoński