środa, 20 stycznia 2021

imieniny: Fabiana, Sebastiana, Dobroniegi

RSS

Epidemia koronawirusa:

Obsługa szkół zarobi więcej?

09.11.2011 22:32 | 27 komentarzy | art

 

Włodarze gmin szukają pieniędzy dla najgorzej opłacanych pracowników szkół. Wójt Lubomi zapowiada niewielkie zmiany w regulaminie płac. W Gorzycach na razie bez konkretów.

Obsługa szkół zarobi więcej?
Zenon Przybyła podkreśla konieczność zarezerwowania środków w przyszłorocznym budżecie Gorzyc na waloryzację płac najgorzej opłacanych pracowników szkół.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

Nie od dziś wiadomo, że woźni, sprzątaczki, konserwatorzy to najgorzej opłacani pracownicy w oświacie. Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie placówek bez ich udziału a mimo to najczęściej zarabiają wymagane minimum, niezależnie od stażu. Ich nie obejmują przywileje karty nauczyciela. W dodatku wielu pracowników pracuje na część etatu, co powoduje że pensje są jeszcze bardziej opłakane. Ich losy nieco poprawi się od stycznia, kiedy podniesiona do 1500 zł brutto podniesiona zostanie płaca minimalna.

W przypadku pracowników w Lubomi władze gminy zamierzają również zróżnicować wynagrodzenie w zależności od stażu pracy. - Oprócz ustawowej podwyżki wynikającej z płacy minimalnej planujemy pracownikom obsługi zróżnicować płace, tak by ci którzy pracują dłużej zarabiali jednak nieco więcej. Bo na razie mamy tak, że minimalną płacę dostaje zarówno ten pracownik, który pracuje rok jak i ten który pracuje 15 lat. To trzeba zmienić – zapowiada Czesław Burek, wójt Lubomi.

 

Pracownicy i związkowcy naciskają na wójta

Kwestia poprawy płac dla pracowników obsługi poruszana była również w Gorzycach. Tam doszło nawet do spotkania wójta ze związkowcami. Postępu nie osiągnięto. - Mówiłem wcześniej związkowcom, że na razie trudno będzie powiedzieć coś konkretnego w sprawie podwyżki płac dla tych pracowników bo dopiero jesteśmy na etapie konstruowania budżetu, więc tak naprawdę nie wiemy jeszcze na co możemy sobie pozwolić. To spotkanie było chyba nieco przedwczesne – uważa Piotr Oślizło, wójt Gorzyc. Inaczej patrzą na to związkowcy. - Od lat pracownicy obsługi i administracji szkolnej zarabiają najmniej, czyli tyle ile zapewnia im ustawowe minimum. W tym roku kilka razy zwracaliśmy się z postulatem podwyżki, ale ze względu na napiętą sytuację budżetu nie było na to szans i my to rozumiemy. Ale właśnie dlatego spotkaliśmy się z wójtem żeby już teraz zasygnalizować konieczność zarezerwowania w przyszłorocznym budżecie jakichś środków na waloryzację płac tych pracowników – wyjaśnia Zenon Przybyła, szef gorzyckiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. - To spotkanie było potrzebne. Takie odczucie mają też pracownicy – dodaje.

 

(art)

 

Ludzie:

Czesław Burek

Czesław Burek

Wójt Gminy Lubomia