Sobota, 6 czerwca 2020

imieniny: Dominiki, Norberta, Laurentego

RSS

Rurociąg z Raciborza do Lubomi zaskakująco tani

07.11.2011 22:09 | 5 komentarzy | art

 

Zaskakujące wyniki przetargu na budowę wodociągu, którym w 2013 roku popłynie woda z Raciborza do Lubomi. Wygląda na to, że inwestycja, która wg kosztorysu miała kosztować ponad 20 mln zł będzie sporo tańsza.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

Na zorganizowany przez Urząd Gminy w Lubomi przetarg napłynęły 4 oferty. Umowy jeszcze nie podpisano. Oferty rzedstawił na ostatniej sesji wójt Lubomi. Najdroższa opiewa na kwotę 14,2 mln zł, najtańsza zaś na... 5,5 mln zł. Dwie pozostałe opiewały na nieco wyższe kwoty 5,9 mln zł oraz 6,2 mln zł. - To sensacja. Wygląda na to, że rynek budowlany w tej chwili jest chyba głodny i nie ma robót – zauważył Czesław Burek, wójt Lubomi.

 

Najtańszą firmę dobrze znają

Włodarz gminy nie obawia się partactwa ze strony ewentualnego zwycięzcy. - Firma, która złożyła najniższą ofertę budowała u nas hale sportowe, ma doświadczenie w budowie kanalizacji na terenie Raciborza. Pozostałe zresztą również mają dobrą opinię. Tym bardziej te ceny są zaskakujące – dodał wójt. Do ostatecznej ceny trzeba będzie doliczyć jeszcze kilkaset tysięcy złotych na opłacenie inwestora zastępczego i ewentualne wywłaszczenia. Zdaniem wójta i tak jednak wyjdzie nie więcej niż 6 mln zł.

 

Oszczędności nie dla gminy

Na razie trwa sprawdzanie ofert pod względem formalnym. Wybór powinien zostać rozstrzygnięty w ciągu kilku dni. Harmonogram wykonania inwestycji przewiduje, że do 20 listopada powinna zostać podpisana umowa z wybranym wykonawcą. Budowa ma się zakończyć wiosną 2013 roku. Za inwestycję zgodnie z zapisami Planu Rehabilitacji i Przesiedleń, określającego m.in. formę i zakres odszkodowań dla gminy i mieszkańców w związku z budową zbiornika Racibórz zapłaci Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Na niższych cenach zaoszczędzi więc Skarb Państwa.

 

(art)

Ludzie:

Czesław Burek

Czesław Burek

Wójt Gminy Lubomia