Czwartek, 18 kwietnia 2019

imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława

RSS

Wójt zaproponował 10-procentową podwyżkę podatków

28.10.2011 23:07 | 24 komentarze | art

 

W Gorzycach rozpoczęła się dyskusja nad przyszłorocznymi podatkami i opłatami lokalnymi. Wójt wstępnie zaproponował ich wzrost o 10 procent w stosunku do stawek jakie obowiązują w tym roku. Na to radni przystać nie chcą

Wójt zaproponował 10-procentową podwyżkę podatków
Konrad Kamczyk (w środku) wyliczył, że realna podwyżka, uwzględniając wzrost podatku rolnego wyniesie nie 10 a ponad 26 procent
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

- Nie wiem czy na tak dużej podwyżce nie stracimy. Uważam, że źle wypadniemy na tle innych gmin i możemy sporo stracić w oczach naszych mieszkańców. Niech będzie to na przykład 6-procentowy wzrost, który będzie łatwiejszy do przełknięcia – zaproponował radny Jerzy Rebeś.

Poparli go inni. - Musimy wziąć pod uwagę dużą podwyżkę podatku rolnego, co prawda zupełnie niezależną od nas, ale przecież dotykającą każdego mieszkańca, bo każdy z nas ma jakiś kawałek pola. Policzyłem, że jeśli weźmie się pod uwagę ten wzrost podatku rolnego to wówczas podwyżka podatków wyniesie ogółem nie 10 a ponad 26 procent – wyliczył radny Konrad Kamczyk.

 

Przedsiębiorstwa transportowe uciekną z gminy?

Z kolei radny Eugeniusz Katryniok przestrzegał przed ucieczką firm transportowych. - Już słyszałem opinie szefów takich przedsiębiorstw, że swoje auta wyprowadzą poza gminę. Mówię tylko co słyszałem – rzucił Katryniok. - Trzeba pamiętać, że rok temu transportowcy mieli raptem 1 procent podwyżki przy ogólnym wzroście pozostałych stawek na poziomie 3 procent – odpowiedział Robert Kowalski, kierownik referatu podatków i opłat.

 

Mniejszy podatek, mniej zrobimy

Jak wyjaśnia wójt Piotr Oślizło 10-cio procentowa stopa wzrostu podatków to na razie tylko propozycja do dyskusji. - Jakiś procent musimy wypracować. Ale wiecie drodzy radni, że wszystko drożeje, a my chcemy realizować różne inwestycje – odpowiedział Piotr Oślizło. - Jeśli wzrost podatku będzie niższy od proponowanego to wiązać się to będzie po prostu z mniejszą ilością zadań rzeczowych jakie wykonamy w poszczególnych sołectwach. Jasno trzeba to powiedzieć – powiedział już po sesji wójt.

 

(art)