Poniedziałek, 17 czerwca 2019

imieniny: Laury, Alberta, Marcjana

RSS

Alpine nie zapłaci za zniszczone drogi?

25.10.2011 16:54 | 5 komentarzy | raj

Nie podpisano porozumienia gwarantującego naprawę dróg powiatowych zniszczonych przy budowie autostrady A1.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W grudniu 2009 r. z budowy autostrady wyrzucono firmę Alpinę Bau (spółka jawna). Ogłoszono przetarg, który w połowie sierpnia 2010 r. wygrała ponownie firma Alpine Bau, tym razem jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Nowy wykonawca nie przejął wielu zobowiązań swojego poprzednika. Z naprawą dróg lokalnych zniszczonych podczas budowy nie miało jednak być problemów. Wykonawca zobowiązał się do ich naprawy. Taki zapis znalazł się w specyfikacji przetargu ogłoszonego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

 Kwoty nie powalają

Powiatowy Zarząd Dróg podjął więc negocjacje z Alpine. Przygotowano nawet  projekt porozumienia zobowiązujący firmę do pokrycia kosztów remontu dróg powiatowych zniszczonych podczas budowy. Padły konkretne kwoty, o których nikt dzisiaj nie chce mówić. - Nie jestem upoważniony do udzielania odpowiedzi. Proszę pytać w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – mówi Marcin Marciniak, zastępca dyrektora kontraktu z firmy Alpine. W GDDKiA również milczą, a w zasadzie udzielają wymijających odpowiedzi. Kwoty tej nie podano nam także w Powiatowym Zarządzie Dróg. Z naszych informacji wynika, że mówimy o funduszach w wysokości od 500 – do 700 tys. zł. To niewiele biorąc pod uwagę konieczność wyremontowania ok. 8 km dróg.

 W ostatniej chwili się wycofali

Dokument dotyczący naprawy dróg wstępnie zaakceptowano. - W ostatniej jednak chwili zawarcie umowy wstrzymał austriacki zarząd Alpine Bau, który pismem z 25 sierpnia zwrócił się do inwestora, tj. GDDKiA, o podwyższenie wynagrodzenia za wykonanie kontraktu w związku z nieuwzględnieniem przez GDDKiA w specyfikacji przetargu konieczności naprawy dróg powiatowych – mówi Wojciech Raczkowski z Biura Rady i Zarządu Powiatu Wodzisławskiego. Okazało się więc, że w myśl zapisów widniejących w dokumentacji przetargowej drogi lokalne to drogi gminne, powiatowe już nie. Dlatego też PZD zwrócił się do GDDKiA o jak najszybsze wyjaśnienie tej sprawy.

- Remont dróg powiatowych wykorzystywanych podczas budowy autostrady A-1 na odcinku Świerklany-Gorzyczki nie jest zagrożony i zostanie wykonany zgodnie z podpisanym kontraktem – powiedziała nam Dorota Marzyńska, rzecznik oddziału katowickiego GDDKiA. Na nasze pytania o konkretne ustalenia i decyzje pani rzecznik nie odpowiada.

Rafał Jabłoński