Poniedziałek, 1 czerwca 2020

imieniny: Jakuba, Hortensji, Gracjany

RSS

Ks. Dębicki: Wiara nadaje sens ludzkiemu życiu

18.10.2011 20:35 | 35 komentarzy | przy

- Większość polityków powołuje się ciągle na naukę Jana Pawła II, nie przekłada się to jednak na ich czyny - stwierdził Józef Sadowski, prezes Stowarzyszenia Dobro Ojczyzny, które zorganizowało dziś w Strzesze spotkanie z ks. Eugeniuszem Dębickim.

Ks. Dębicki: Wiara nadaje sens ludzkiemu życiu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

"Rozdwojenie jaźni", jak określił postawę polityków Józef Sadowski, było jednym z powodów, dla którego zorganizowano prelekcję dotyczącą papieża Jana Pawła II. - Trzeba częściej powtarzać jego naukę, żeby ta jaźń i czyny stanowiły jedność - tłumaczył.

- Narzuca się dyskusja na temat tego, co się ostatnio dzieje - mam na myśli wzmożoną nagonkę na Kościół. Ja jako człowiek wierzący uważam, że Kościół jest potrzebną instytucją, potrzebną społeczeństwu, ponieważ zaprowadza ład społeczny. Gdyby całe polskie społeczeństwo znało poważnie religię i stosowałoby ją, żylibyśmy w lepszym, bezpieczniejszym państwie - mówił Sadowski.

Ksiądz Dębicki odniósł się m.in. do pomysłu usunięcia krzyża z sali obrad sejmu. - Tu nie chodzi o krzyż, o to czy wisi czy nie wisi. Za tym pójdą dalsze działania: usuwanie krzyży ze szkół, z przestrzeni publicznej - a najlepiej byłoby usunąć krzyż w ogóle, nawet ze świątyń - mówił. - Gdy Jan Paweł II wyjeżdżał po raz ostatni z Polski, wypowiedział słowa: "Brońcie krzyża", jakby przeczuwał, co się będzie działo w naszej ojczyźnie.

- W Polsce istnieje przyzwolenie na szydzenie z Kościoła i wiernych - stwierdził proboszcz Parafii Matki Bożej. - Jeśli ludzie odrzucą Boga i przykazania, zobaczą, jak ten świat będzie wyglądał. Wiara nadaje sens ludzkiemu życiu.

Ks. Dębicki poruszył również temat propozycji opodatkowania Kościoła. - Mówią, że nie płacę podatku. Kłamią - płacę. Płacę więcej niż przeciętny obywatel. Ludzie mówią, że Kościół jest bogaty, że księża mercedesami jeżdżą. W dekanacie raciborskim, mimo że jest najbogatszym dekanatem w diecezji opolskiej, ani jeden ksiądz nie ma mercedesa. Takie bzdury piszą, a ludzie w to wierzą.

Prelekcja nie spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Raciborza - przybyło na nią około dziesięciu osób.

Ludzie:

Józef  Sadowski

Józef Sadowski

Prezes Stowarzyszenia "Dobro Ojczyzny".