Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Skąd się biorą różnice w cenie ciepła?

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju jest lokalnym potentatem w sprzedaży energii cieplnej. Dostarcza ją do kilkunastu gmin. Korzysta z 26 źródeł ciepła i sprzedaje je w 70 różnych cenach.

Skąd się biorą różnice w cenie ciepła?

Sezon grzewczy ruszył. Jako pierwsza w środę 21 września uruchomiał go Rybnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa. Podobną decyzje za kilka dni podejmą prezesi innych spółdzielni i zarządcy budynków korzystających z ciepła dostarczanego przez jastrzębski PEC. Jak co roku nie brakuje pytań związanych z różnicami występującymi w cenach ciepła. Trudno ludziom zrozumieć dlaczego sąsiad płaci mniej skoro energię cieplną kupuje u tego samego dostawcy.

Wiele źródeł, różne ceny

Pierwszą sprawą, na którą należy zwrócić uwagę są źródła ciepła. PEC Jastrzębie jest zarówno producentem ciepła jak i pośrednikiem w jego dostawie. Dysponuje ciepłowniami w Żorach, Raciborzu i Wodzisławiu (z wyjątkiem niewielkiej ciepłowni przy szybie w dzielnicy Jedłownik). W innych miastach korzysta ze źródeł zewnętrznych, czyli kupuje ciepło, a następnie je sprzedaje. W przypadku Jastrzębia-Zdroju i Pawłowic Śląskich ciepło dla PEC-u wytwarzają elektrociepłownie: Zofiówka, Moszczenica i Pniówek. W Rybniku są to elektrociepłownie: Chwałowice, Jankowice i EC Rybnik, a także Ciepłownia Rymer. W Knurowie i Czerwionce Leszczynach PEC dostarcza ciepło zakupione wcześniej w Elektrociepłowni Knurów i Ciepłowni Szczygłowice. Do tego dochodzą niewielkie ciepłownie produkujące ciepło dla małych podmiotów. Łącznie ciepło pochodzi z 26 źródeł. To oczywiście powoduje  różnice w cenie. Każdy producent ciepła posiada własną taryfę i sprzedaje je po swoich cenach. To oczywiście odbija się na cenie ustalanej przez PEC.

Im dalej tym drożej

Teoretycznie ciepło powinno być tańsze w Wodzisławiu, Żorach i Raciborzu, ponieważ tam PEC jest producentem ciepła. W praktyce bywa z tym różnie. Decyduje tutaj m.in. na jakim etapie przesyłu ciepło jest rozliczane. Niższa cena obowiązuje gdy PEC dostarcza ciepło jedynie do grupowych stacji wymienników, a zewnętrzną instalację odbiorczą rozprowadzającą ciepło do poszczególnych budynków obsługuje już np. spółdzielnia mieszkaniowa, która najczęściej utrzymuje swoją instalację ze środków zgromadzonych na funduszu remontowym.

Podobnie jest z pojedynczymi budynkami. Ciepło dostarczane przez PEC do węzła ciepłowniczego zlokalizowanego na zewnątrz budynku będzie tańsze od tego rozliczanego w jego wnętrzu. - Ciepło rozliczane na głównej magistrali jest tańsze od tego rozliczanego wewnątrz osiedla czy poszczególnych bloków. To oznacza, że cena ciepła w jednym budynku może być zupełnie inna od tej obowiązującej w budynku oddalonym od niego nawet o kilka metrów – wyjaśnia Adam Dudzik, dyrektor ds. technicznych w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Jastrzębiu-Zdroju.

Zasada ta nie zmienia się w przypadku, gdy PEC nie jest producentem ciepła i kupuje je od ciepłowni czy elektrociepłowni. Wówczas droższe jest nie tylko samo ciepło. Może się okazać, że właścicielem części instalacji jest producent ciepła i należy zapłacić dodatkowo za przesył ciepła na tym odcinku.

PEC jest najdroższy

Zdaniem Jana Grabowieckiego, prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej ROW w Wodzisławiu należy pytać nie tylko o to skąd biorą się różnice w cenach ciepła, ale przede wszystkim zadać pytanie, dlaczego ciepło dostarczane przez PEC jest tak drogie. – Odpowiedź jest prosta. PEC nie modernizuje sieci, na której występują ogromne straty. Kto za nie płaci? Lokatorzy – mówi Jan Grabowiecki. - Wielokrotnie przedstawiciele PEC przekonywali mnie, że modernizacja sieci jest dla nich nieopłacalna. Okazało się, że tam gdzie sami zmodernizowaliśmy swoją zewnętrzną instalację odbiorczą koszty spadły o kilkadziesiąt procent. Po modernizacji sieci w Pszowie na ul. Jagienki, Traugutta i Kruczkowskiego ludzie płacą za ciepło nawet 40% mniej. Podobnie postąpiliśmy w Radlinie i Rydułtowach. W niektórych przypadkach koszty spadły nawet o 60%. Dla PEC-u to nie ma znaczenia. Nie modernizują sieci, bo po pierwsze mniej ciepła sprzedadzą i tym samym mniej zarobią. Po drugie, musieliby ciąć u siebie koszty i przeprowadzić reformę strukturalną, a tego nikt przez lata się nie podjął i podjąć nie zamierza – nie kryje zdenerwowania prezes Grabowiecki. Dodaje, że tam gdzie mógł zrezygnował z dostaw ciepła przez PEC. Okazało się, że ciepło dostarczane bezpośrednio przez Ciepłownię Anna jest o 30% tańsze. Tańsze jest także ciepło z Ciepłowni Rydułtowy czy Elektrociepłowni Marcel.     

Rafał Jabłoński 

Ludzie

Jan Grabowiecki

Radny Miasta Wodzisławia Śląskiego.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~mnm (83.30. * .206) 28.09.2011 13:47
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

przeżytek PEC (który w Jastrzębiu nie ma ciepłowni) powinni zliwidować i powinna to być ciepłownia miejska w Wodzisławiu, Raciborzu i Żorach

~zorientowany (89.76. * .196) 28.09.2011 13:25

Brawo Panie Grabowiecki! Listy PIS-u czekaja na takich demagogów! Wiesz Pan że dzwoni, ale nie bardzo wiesz Pan w którym kościele. :-))