środa, 24 lipca 2019

imieniny: Kingi, Krystyny, Antoniego

RSS

Patrol

Komandosi i pogranicznicy na Dniu Weterana

30.08.2011 09:06 | 0 komentarzy | acz

W pierwszych dniach września tradycyjnie wracamy pamięcią do rocznicy wybuchu II wojny światowej. W Rybniku rocznicowe uroczystości odbędą się zarówno 1 jak i 2 września.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W czwartek, 1 września, o godz. 13.00, uroczystości główne odbędą się przy pomniku upamiętniającym poległych Powstańców Śląskich oraz Osoby Pomordowane przez system nazistowski III Rzeszy Niemieckiej,  znajdującym się tuż obok ul. Przemysłowej (za starym osiedlem dawnej Huty „Silesia") w dzielnicy Paruszowiec - Piaski.

Z kolei w piątek, 2 września, o godz. 12.00, na rybnickim rynku rozpoczną się uroczystości z okazji Dnia Weterana, rocznicy wybuchu II Wojny Światowej oraz  60. rocznicy powstania Wojskowej Komendy Uzupełnień w Rybniku.

 

W ramach uroczystości przewidziano: złożenie meldunku przez dowódcę uroczystości, odniesienie flagi państwowej na maszt, odegranie Hymnu, wygłoszenie przemówień okolicznościowych, oczytanie postanowienia prezydenta RP o mianowaniu na I stopień oficerski, odczytanie rozkazu okolicznościowego Wojskowego Komendanta z okazji 60 rocznicy utworzenia WKU w Rybniku, wręczenie medali za zasługi dla Związku Kombatantów, odczytanie Apelu Pamięci z okazji 72 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, oddanie salwy honorowej przez kompanię, złożenie wieńców przez delegacje pod tablicą pamiątkową przy Muzeum Miejskim w Rybniku oraz defiladę kompanii honorowej.

 

Tego dnia, w godz. 10.00 - 17.00 na rynku trwać będzie pokaz sprzętu wojskowego:

  • Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca - pokaz pojazdu terenowego „Toyota Hillux" oraz wyposażenia indywidualnego żołnierzy z tej jednostki;
  •     18 batalion powietrzno - desantowy z Bielsko - Białej - pokaz pojazdu terenowego „Hummer" oraz wyposażenia indywidualnego i uzbrojenia żołnierzy z w/w batalionu;
  •     Śląski Oddział Straży Granicznej z Raciborza - pokaz specjalistycznego pojazdu funkcjonariuszy Straży Granicznej tzw. Schengen-busa, przystosowanego do prowadzenia kontroli drogowych, przewidziany jest również pokaz sprzętu do wykrywania osób nielegalnie przekraczających granicę oraz indywidualne wyposażenie strażników granicznych - hełmy kevlarowe, kamizelki kuloodporne, sprzęt łączności i uzbrojenie.
  •     Żorska Grupa Operacyjna - członkowie tej grupy zaprezentują odrestaurowane, zabytkowe pojazdy militarne i uzbrojenie takie jak: armato - haubica 122mm, pojazd typu Ził 151, pojazdy terenowe: Gaz 69 i Gaz 51 lub Star 244.Ponadto, na rynku funkcjonować będzie namiot promocyjny Wojskowej Komendy Uzupełnień w Rybniku, gdzie przedstawiona zostanie oferta jaką Siły Zbrojne kierują do osób zainteresowanych Narodowymi Siłami Rezerwowymi, służbą przygotowawczą i zawodową służbą wojskową.