Niedziela, 25 października 2020

imieniny: Darii, Wilhelminy, Sambora

RSS

Stulatka Maria Kostrzewa niech żyje DŁUGO nam

18.07.2011 16:51 | 3 komentarze | ma.w

Pięciu mieszkańców Raciborza w wieku 100 lat odwiedził dotąd prezydent miasta Mirosław Lenk. Dziś winszował Marii Kostrzewie.

Stulatka Maria Kostrzewa niech żyje DŁUGO nam
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Mieszkanka Domu Pomocy Społecznej "Złota Jesień" w Raciborzu - pani Maria Kostrzewa, z domu Pomykoł, córka Stanisława i Herminy, urodziła się 10 lipca 1911 lr. w Szerokiej koło Pszczyny. Była ósmym, najmłodszym dzieckiem w rodzinie. W wieku 19 lat wyszła za mąż za górnika Ludwika Kostrzewę i zamieszkała razem z mężem w Rybniku, a od roku 1946 rodzina osiadła w Zabrzu. Całe życie pani Maria poświęciła rodzinie wychowując dwóch synów: Bronisława i Alojzego. Bronisław zmarł w latach 70-tych. Alojzy wraz z rodziną zamieszkał w Mannheim w Niemczech.

Pani Maria nie pracowała zawodowo pozostając na utrzymaniu męża. Zajmowała sie domem, dziećmi, czekała z obiadem na męża i pasjonowała sie robótkami ręcznymi. W 2000 roku - z powodu zaawansowanego wieku i pojawiających sie kłopotów z pamięcią nie mogła już samodzielnie funkcjonować w domu rodzinnym. 4 grudnia 2000 r. zamieszkała w Domu Pomocy Społecznej "Złota Jesień" w Raciborzu. 

Od początku pobytu aktywnie włączyła się w zajęcia pracowni terapii zajęciowej kontynuując swoją pasję "sztrykowania" i "heklowania". Jej prace często były prezentowane na wystawach twórczości mieszkańców DPS "Złota Jesień". - Do dzisiaj bywają dni, kiedy pani Maria czuje sie lepiej i z zapałem zwija kłębki włóczki i rozgląda sie za szydełkiem - mówią jej opiekunowie. Personel z piętra, gdzie mieszka stulatka podarował jej bukiet 100 róż.

Maria Kostrzewa dała się poznać jako osoba bardzo ciepła i przyjaźnie nastawiona do innych. - Życzymy pani Marii dalszych lat życia w zdrowiu, radości serca oraz poczuciu, ze jest kochana i nam wszystkim potrzebna jako wzór dobrego człowieka - przekazała dziś solenizantce dyrektor DPS Joanna Rabczuk, a miejscowy chór odśpiewał jej "Długo niech żyje nam".

 

Ludzie:

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.