Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

imieniny: Juliusza, Ludosława, Zenona

RSS

Uczniowie ZSZ praktykują w krwiodawstwie

12.07.2011 14:36 | 0 komentarzy | e

Młodzież miała okazję wyjść poza kształcenie wyłącznie szkolne, a co najważniejsze - po raz pierwszy miała szansę pracować na materiale biologicznym, a nie tylko przemysłowym. Uczniowie Technikum AnalitycznegoZespołu Szkół Zawodowych w Raciborzu zakończyli właśnie wakacyjne praktyki w raciborskim krwiodawstwie.

Uczniowie ZSZ praktykują w krwiodawstwie
Nicole Kudla bada poziom OB we krwi
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Te praktyki to dla uczniów wyjątkowa szansa - mówi Halina Marcol, nauczycielka chemii w raciborskim ZSZ. - W normalnym trybie nasza młodzież odbywa praktyki w zakładach przemysłowych, to zupełnie inna bajka. Podczas zakończonych właśnie praktyk w krwiodawstwie, po raz pierwszy miała szansę wypróbować się w badaniach nad materiałami biologicznymi. Mam nadzieję, że praktyki zachęcą uczniów do dalszego kształcenia się właśnie na kierunkach medycznych - dodaje Marcol.

Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję sprawdzić od kuchni na czym polega analiza materiału biologicznego - w tym przypadku krwi i osocza. - Mieli okazję zobaczyć i sprawdzić w praktyce naszą aparaturę, a mogę się pochwalić, że sprzęt naszej placówki jest wysokiej klasy. Ale to nie wszystko, poza wykonaniem morfologii, uczniowie mieli okazję zapoznać się z bardzo ważnymi procedurami dotyczącymi kontroli. To niezwykle istotne, bo stanowi porównanie dla wyników, które trafiają już do pacjenta - opowiada Teresa Filipowicz-Mikulec, kierownik laboratorium raciborskiego krwiodawstwa.

Mimo, że praktyki zaplanowano na wakacje, uczniowie na możliwość poszerzenia swojej wiedzy i kompetencji w prawdziwym zakładzie analitycznym czekali od miesięcy. - Same robiłyśmy morfologię, czy OB, panie instruowały nas jak robić wymaz. Takich doświadczeń nic nie zastąpi - cieszy się Michaela Chrubasik z III B Technikum Analitycznego ZSZ. - Jeśli ktoś wcześniej się wahał co dalej zrobić ze swoim życiem, to po takich praktykach raczej już wie jaki kierunek studiów wybrać - dodaje Nicole Kudla.

Specjalne wakacyjne praktyki (przeprowadzone w laboratorium raciborskiego krwiodawstwa, a wcześniejsze w raciborskim szpitalu) zorganizowane zostały przez szkołę w ramach projektu "Sukces zawodowy młodzieży, sukcesem Europy", na który nauczycielom udało się wywalczyć pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego.

(ZSZ)