Piątek, 14 sierpnia 2020

imieniny: Euzebiusza, Maksymiliana, Alfreda

RSS

PKS Rybnik skreśla kursy w Godowie. Czym mieszkańcy dojadą do pracy?

05.07.2011 16:46 | 14 komentarzy | art

 

Od 1 sierpnia PKS Rybnik zawiesza wszystkie połączenia autobusowe na terenie gminy Godów. Nie jest pewne czy do tego czasu zostanie uruchomiony transport zastępczy. 

 

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

Gmina Godów podobnie jak Lubomia i Gorzyce nie przystąpiła do Międzygminnego Związku Autobusowego w Jastrzębiu. Chce by transport organizował starosta powiatu wodzisławskiego. Taka komunikacja miała ruszyć jednak dopiero w przyszłym roku. Wobec decyzji PKS-u sprawę trzeba przyspieszyć. Nie wszystko jednak można załatwić od ręki.

Na ostatniej sesji powiatowej w czwartek 30 czerwca radni powiatowi podjęli niezbędną uchwałę o podpisaniu stosownego porozumienia z miastem Jastrzębie Zdrój. Teraz konieczny jest jeszcze podobny krok włodarzy Jastrzębia. - Porozumienie umożliwi uruchomienie regularnych kursów autobusowych na  trzech liniach z Wodzisławia do Jastrzębia-Zdroju. Aby tak się stało potrzebna jest jeszcze uchwała Rady Miasta Jastrzębia-Zdroju. Nie powinno jednak być z tym problemów, bowiem samorządy są już po wstępnych rozmowach i porozumiały się w kwestii przebiegu poszczególnych linii – wyjaśnia Wojciech Raczkowski, rzecznik starostwa powiatowego w Wodzisławiu.

Oprócz tego starosta musi wybrać również przewoźnika. Pierwotnie zamierzano zawrzeć porozumienie z Powiatem Raciborskim, który jednocześnie jest właścicielem PKS-u w Raciborzu. Takie rozwiązanie pozwoliłoby na ominięcie wielu czasochłonnych formalności. – Z uwagi na wątpliwości prawne nie doszło do zawarcia tej umowy – wyjaśnia Raczkowski. Dlatego starostwo negocjuje bezpośrednio z przewoźnikami. Faworytem w dalszym ciągu jest PKS Racibórz. Nie wiadomo czy sprawę uda się załatwić tak by 1 sierpnia na trasach w Godowie pojawiły się autobusy nowego przewoźnika.  

Wiadomo natomiast jak będą wyglądały linie autobusowe przebiegające przez Godów. Ich przebieg będzie się różnił od tego, do którego przyzwyczajeni są pasażerowie.

 

            (art)

 

O szczegółach czytaj w następnym wydaniu „Nowin Wodzisławskich”.