Czwartek, 25 kwietnia 2019

imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry

RSS

Prezydencka wycieczka po Rafamecie

27.06.2011 15:48 | 2 komentarze | acz

10 czerwca Fabryka Obrabiarek RAFAMET S.A.  z Kuźni Raciborskiej gościła władze Raciborza. Zakład zwiedzili tego dnia Mirosław Lenk, prezydent Raciborza i jego zastępca Wojciech Krzyżek.

Prezydencka wycieczka po Rafamecie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Włodarzy Raciborza po zakładzie oprowadzał E. Longin Wons, prezes zarządu Fabryki Obrabiarek RAFAMET S.A. oraz Ryszard Stryjecki, wiceprezes zarządu i dyrektor techniczny. Wizyta była efektem przyznania fabryce tytułu Filara Ziemi Raciborskiej w  konkursie organizowanym przez Raciborską Izbę Gospodarczą, Prezydenta Miasta Raciborza oraz Starostę Powiatu Raciborskiego. RAFAMET jest laureatem tegorocznej edycji imprezy w kategorii duża firma.

Podczas wizyty goście mieli okazję zobaczyć duże obrabiarki produkowane obecnie przez zakład dla klientów z Turcji i jak i polskiego odbiorcy. Zobaczyli również całą gamę wyrobów dla przemysłu kolejowego, których głównymi odbiorcami są aktualnie takie kraje jak Austria, Szwajcaria, Nigeria czy Republika Serbska - Bardzo cieszymy się z tej wizyty i  mamy nadzieję, że nasi goście też będą z niej zadowoleni. Wspominali, że byli kiedyś w naszym zakładzie, ale wtedy to był całkiem inny RAFAMET niż obecnie. Zmieniliśmy się tak jak zmieniła się Polska i wiele zakładów naszego regionu. Miło było usłyszeć, że prezydenci Raciborza zostali pozytywnie zaskoczeni, a nasze wyroby, szczególnie ich technologiczne zaawansowanie, zrobiły na nich duże wrażenie. Poza tym zależało nam, by zobaczyli jaka panuje tu atmosfera pracy,  jak organizacyjnie poukładana jest firma. Chcieliśmy, by samorządowcy wyrobili sobie własne zdanie na temat RAFAMETU, który od tak dawna osadzony jest w realiach ziemi raciborskiej – mówi prezes E. Longin Wons.

RAFAMET bowiem obchodzi w tym roku swoje 65-lecie istnienia, choć korzenie firmy sięgają dużo dalej. Początkowo swą główną siedzibę miał w Raciborzu. Firma nosiła wtedy nazwy  Gerlach, Hegenscheidt, Schondorf-Hegenscheidt. W Kuźni Raciborskiej znajdowała się filia przedsiębiorstwa. Zniszczenia wojenne substancji przemysłowej w Raciborzu okazały się jednak tak ogromne, że nie opłacało się wznawiać tam produkcji. Została ona więc całkowicie przeniesiona do mniej zniszczonej filii w Kuźni Raciborskiej gdzie od 1 lipca 1946 r. zatrudniono pierwszych pracowników i zakład sukcesywnie był uruchamiany. Tu mieścił się zespół odlewni, kuźnie i część hal montażowych. Na tej bazie powstał dzisiejszy RAFAMET.

Obecnie RAFAMET jest jednym z czołowych producentów specjalistycznych obrabiarek dla kolejnictwa oraz wielkogabarytowych tokarek pionowych na skalę globalną. - Naszym głównym celem jest stały i konsekwentny rozwój firmy. Działalność RAFAMETU opiera się na dwóch specjalizacjach. Jedna to obrabiarki dla kolejnictwa, służące do obróbki kół zestawów kołowych pojazdów szynowych (kolej, metro tramwaje) a druga to wielkogabarytowe obrabiarki specjalne  dla przemysłu energetycznego, maszynowego, stoczniowego, obronnego czy hutniczego – dodaje prezes Wons.

Prezydent Raciborza Mirosław Lenk przyznaje, że pozytywnie zaskoczyło go to, co zobaczył w RAFAMECIE. - To była moja pierwsza wizyta w zakładzie jako prezydenta Raciborza. Wcześniejsza miała miejsce wiele lat temu. Od tej pory zakład zmienił się nie do poznania. Po raz pierwszy miałem okazję obserwować tę fabrykę „od środka”, przyjrzeć się procesowi produkcji obrabiarek. Miałem pewne wyobrażenie na ten temat, ale to, co zobaczyłem przeszło moje oczekiwania. Nigdy wcześniej nie zetknąłem się z tak dużymi maszynami. Na dodatek od prezesa usłyszałem, że te, które zobaczyliśmy na hali montażowej wcale nie były największe. Jestem pod wrażeniem zakresu produkcji tego mocno skoncentrowanego, produkującego dość jednostkowe, ale wyjątkowo precyzyjne i skomplikowane urządzenia – mówi prezydent M. Lenk.

Jak dodaje prezydent, RAFAMET, choć jego siedziba znajduje się w Kuźni Raciborskiej, jest także ważny dla wielu raciborzan. -  To niewątpliwie filar ziemi raciborskiej, jeden z tych zakładów, które przetrwały trudny okres transformacji. Obecnie to jedna z kilku firm na świecie, która produkuje tak wysoko precyzyjne i wyspecjalizowane obrabiarki. Bardzo się cieszymy, że funkcjonuje właśnie tu na ziemi raciborskiej i stanowi taki potencjał – podsumowuje M. Lenk.
 
Docenienie RAFAMETU w środowisku lokalnym bardzo cieszy prezesa E. Longina Wonsa. Podkreśla on jednak, że RAFAMET jest firmą, która przede wszystkim eksportuje. - W Kuźni Raciborskiej jest  nasza baza, tu produkujemy. Natomiast nasza największa aktywność odbywa się za granicą. Jesteśmy firmą, której marka jest znana branżowo na całym świecie. Z tej pozycji jesteśmy oczywiście bardzo dumni i dlatego koncentrujemy sie na jej utrzymaniu w zakresie obrabiarek kolejowych oraz wzmocnieniu naszej światowej rozpoznawalności w zakresie tokarek pionowych  – kończy E. Longin Wons.

Ludzie:

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Wojciech Krzyżek

Wojciech Krzyżek

I Zastępca Prezydenta Raciborza ds. gospodarczych