Wtorek, 16 lipca 2019

imieniny: Mariki, Benity, Dzierżysława

RSS

Renta rodzinna dla studenta

17.06.2011 09:51 | 0 komentarzy | acz

Wypłata renty rodzinnej dla dziecka ustaje z końcem wakacji. W celu jej kontynuowania należy przedłożyć zaświadczenie o kontynuowaniu nauki. Co jednak gdy młoda osoba dostała się na studia i zaświadczenie otrzyma dopiero w październiku?

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zgodnie z zasadą renta rodzinna przysługuje dziecku do ukończenia 16 lat. Jednak gdy kontynuuje naukę może ją otrzymywać aż do 25 roku życia. Wyjątek to sytuacja, w której młoda osoba jest na ostatnim roku studiów i ukończyła już 25 lat. Wówczas świadczenie przysługuje jej do ukończenia tego roku studiów.
Renta rodzinna wypłacana jest przez cały rok szkolny i okres wakacji. Zaraz po wakacjach, bądź jeszcze w trakcie ich trwania, uczniowie szkół ponadpodstawowych powinni przedłożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wniosek o dalszą wypłatę świadczenia wraz z zaświadczeniem o kontynuowaniu nauki. Zaświadczenia takie powinna wydać placówka, w której nauka jest kontynuowana. Zasada ta dotyczy również osób, które ukończyły naukę w szkole ponadgimnazialnej i dostały się na studia. Niestety dużą część uczelni wyższych wydaje zaświadczenia o podjęciu nauki dopiero po zakończeniu wakacji akademickich, czyli w październiku. Nie oznacza to jednak, że początkujący student nie dostanie wypłaty renty rodzinnej we wrześniu. Aby ustrzec się takiej sytuacji, najpóźniej we wrześniu musi on złożyć w ZUS wniosek o kontynuowanie wypłaty świadczenia wraz z własnym oświadczeniem o kontynuowaniu nauki i zaświadczeniem o przyjęciu na uczelnię wyższą. Zaświadczenie o podjęciu nauki może wówczas donieść w terminie późniejszym.