Sobota, 25 maja 2019

imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny

RSS

Opłaty za przedszkola w górę. Gminy nie stać na ulgi

26.05.2011 06:57 | 64 komentarze | art

Radni przyjęli uchwałę o ujednoliceniu opłat za ponadprogramowy pobyt dzieci w przedszkolach. Nie będzie ulg w opłatach za przedszkola dla rodzin wielodzietnych i ubogich. 

Opłaty za przedszkola w górę. Gminy nie stać na ulgi
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na razie stawka za ponadprogramowy pobyt w przedszkolu wynosi od 0,8 do 2 zł w zależności od rodzaju zajęć. Od września się to jednak zmieni. Uchwała, w myśl której za każdą szóstą i następną godzinę w spędzoną przez malucha w przedszkolu rodzice będą musieli płacić 2 zł była gotowa już ponad miesiąc temu. Wtedy jednak radny Piotr Wawrzyczny zawnioskował o zdjęcie jej z planu obrad, obawiając się, że nie jest ona dostatecznie przygotowana pod kątem prawnym. Gminny Zakład Obsługi Finansowej zaplanował zatem wprowadzenie m.in. zapisu wyszczególniającego konkretne zajęcia, za które rodzice ponosić będą opłaty w wysokości 2 zł. Nic z tego nie wyszło. – Nadzór prawny przyjmuje stanowisko, żeby nie wyszczególniać rodzajów zajęć, za które trzeba dodatkowo płacić – poinformowała Krystyna Kościelna, radca prawny urzędu gminy. W poniedziałek 23 maja radni przegłosowali więc dokładnie tę samą uchwałę, którą wycofali z obrad w kwietniu.

 

Rodzicu na ulgi nie licz

W jej treści nie ma zapisów o ulgach dla rodziców kilkorga przedszkolaków, lub rodziców korzystających z opieki społecznej. – Takie ulgi wprowadziła ostatnio gmina Godów – zauważył Ryszard Nielaba, przewodniczący komisji rodziny, spraw społecznych i zdrowia. – Dyskutowałam o tym z władzami gminy. Wiadomo jaki jest stan budżetu dlatego nie było woli do wprowadzenia takich ulg – odpowiedziała Helena Łyp (na zdj.), dyrektor GZOF dodając, że nie wszystkie gminy mają takie ulgi. – Otwieramy nowe oddziały przedszkolne bo chcemy by miejsca dla przedszkolaków było jak najwięcej. To wszystko kosztuje. Nie da się pewnych rzeczy zrobić gratis – dodał Piotr Oślizło, wójt Gorzyc. Jego zdaniem w skali roku takie ulgi kosztowałyby budżet poważną kwotę. Jak poważną tego ani wójt, ani jego zastępca do spraw oświaty nie sprecyzowali.

 

(art)