Sobota, 5 grudnia 2020

imieniny: Saby, Kryspiny, Wilmy

RSS

Epidemia koronawirusa:

"Powszechne ISO" - przyszłość gminy

11.05.2011 15:40 | 6 komentarzy | ma.w

Jednostki stosujące certyfikat ISO 14001 złożyły dziś roczny raport. Liderem jest SP 1. Mówiono o przyszłości systemu jakości.

"Powszechne ISO" - przyszłość gminy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

Oprócz przedstawicieli miejskich jednostek na spotkaniu w magistracie pojawili się radni (Dawid Wacławczyk, Piotr Dominiak i Dariusz Ronin). Byli pod wrażeniem zwłaszcza osiągnięć szkoły z Ostroga, która wygrała wiele konkursów ekologicznych i pozyskała unijne dotacje na działania chroniące środowisko. Dyrektor SP 1 Beata Stępień z dyrektor SP 3 Małgorzatą Popiel uczestniczyły w szkoleniu, w którym uczestnicy - Nie widzę jednak związku z utrzymywaniem certyfikatu, a znakomitymi wynikami placówki - zauważył Wacławczyk. Nadal uważa, że samorząd niepotrzebnie wydaje pieniądze (rocznie ponad 160 tys. zł) na cele związane z ISO 14001. - To duże pieniądze. Niedawno otrzymałem odpowiedź na moją interpelację, że miasta nie stać na sms-owe informowanie o imprezach kulturalnych, a tu widziałbym możliwości oszczędności np. na taki cel - stwierdził radny po spotkaniu. 

Sam prezydent nie jest przekonany do utrzymywania systemu w mieście. - Sam się pytam, co nam daje system? Może bez niego możemy prowadzić świadomie politykę środowiskową? A może jednak nie? System wymaga pieniędzy. Widać było efekty pracy nad dokumentacją, gdy za nią nie płaciliśmy. Była w szczątkach. Przy okazji tego robić się nie da - mówił do zebranych w sali kolumnowej przedstawicieli jednostek miejskich. Zachęcał do wypowiedzi czy nadal chcą stosować ISO 14001. Panie Popiel i Stępień zadeklarowały chęć kontynuacji. Krzysztof Kowalewski z PK zauważył, że wielu z działań ekologicznych w jego firmie nie byłoby bez certyfikatu. - Ja nie mam żadnych wątpliwości nad dalszym stosowaniem systemu - podsumowała Zdzisława Sośnierz naczelnik magistrackiego wydziału ochrony środowiska.

Według prezydenta miasta system będzie w pełni skuteczny tylko jeśli stanie się powszechny. - Gminy mają zostać właścicielem odpadów i będzie potrzebny nowy system, "takie powszechne ISO"  dotyczące całego miasta - zapowiedział Mirosław Lenk.

 

Ludzie:

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Radny Powiatu Raciborskiego.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.