Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Narodowość ofiar nie ma dziś znaczenia

Oficjalnie odsłonięto pomnik poświęcony wszystkim ofiarom wojen i przemocy. Ufundował go Niemiec Paul Stronk, urodzony w Raciborzu-Ostrogu.

Narodowość ofiar nie ma dziś znaczenia

Stronk mieszkał w Raciborzu, w latach 1932-44. Po wojnie trafił do niewoli w Anglii. - Nie mogłem wrócić później do ojczyzny - wspomina. Osiedlił się w Niemczech, pracował jak urzędnik w Dusseldorfie. Obecnie mieszka w Norden. Założył fundację raciborską swego imienia.

- Ufundowałem ten pomnik by zachować pamięć o zmarłych, ofiarach wojen i przemocy. Wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami w Panu. Narodowość ofiar nie ma znaczenia - podkreślał 84-letni dziś Paul Stronk.

Gdy odwiedził rodzinne miasto przed 35 laty postrzegał je wówczas jako "bardzo socjalistyczne". - Teraz widzę wiele samochodów na ulicach i kolosalny rozwój. Ten kraj korzysta na członkostwie w Unii Europejskiej - dodał fundator pomnika.

W uroczystym odsłonięciu wzięli udział m.in. poseł PO Henryk Siedlaczek, wicestarosta raciborski Andrzej Chroboczek oraz władze DFK. Za sprawy organizacyjne odpowiadał Piotr Libera.

- Módlmy się i pracujmy dla pokoju, nie dla wojen - mówił proboszcz Jerzy Hetmańczyk, który z prałatem Janem Szywalskim odprawili krótkie nabożeństwo pod pomnikiem i poświęcili obiekt.

Pomnik stanął tuż przy wejściu na cmentarz na Ostrogu, w miejscu, gdzie po I Wojnie Światowej znajdował się w Raciborzu pomnik poświęcony ofiarom ówczesnych walk. - Podobne symbole pamięci ustawiano w miejscowościach obecnego powiatu raciborskiego jak Krzanowice, Pietrowice Wielkie. Ten na Ostrogu kształtem i napisem głównym przypomina obiekty na cmentarzu Jeruzalem i Łubowicach - powiedział obecny na uroczystości historyk Paweł Newerla.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Podpisz się... (93.105. * .155) 07.05.2011 22:19
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

a gdzie organizacje pro polskie ?

~Podpisz się... (93.105. * .155) 07.05.2011 22:08
oceniono 6 razy
-2
Zgłoś

Wspaniała i szlachetna inicjatywa. Dla fundatora i pomysłodawcy mam ogromny szacunek. Jednak trzeba stale przypominać prawdę o historii i przekazywać ją następnym pokoleniom. Największe wojny swiatowe w XX wieku wywołało państwo Niemieckie. Ilość krzywd, barbarzyństw, zniszczeń i gwałtów dokonanych na wolnych narodach Europejskich i Swiatowych była niewyobrazalna w dziejach. Uogólnianie wszystkich ofiar, pomordowanych, gazowanych i nieludzko zabijanych nie jest w/g mnie dobrym rozwiązaniem. Narodowości tych wszystkich ofiar mają ogromne znaczenie! W 39-45 roku Niemcy dokonały agresji zabijajać kilkanascie mln niewinnych ludzi, dokonały eksterminacji i ludobójstwa na obywatelach kilku narodowosci, zrównały i zniszczyły setkich miast itd itd...