środa, 26 lutego 2020

imieniny: Aleksandra, Mirosława, Dionizego

RSS

Złapał złodzieja i dostał nagrodę od prezydenta miasta

04.05.2011 15:54 | 15 komentarzy | ma.w

- Kiedy dowiedziałem się o jego czynie, pomyślałem sobie: ale odważny chłopak - mówił dziś Mirosław Lenk, który zaprosił do urzędu Adama Mielniczyna. Uczeń Mechanika złapał złodzieja, który ograbił na ulicy staruszka.

Złapał złodzieja i dostał nagrodę od prezydenta miasta
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Adam wracał z mamą z zakupów w Kauflandzie gdy zobaczył jak młody człowiek zabiera pieniądze starszemu mężczyźnie, poruszającemu się o kulach, a następnie ucieka. Chłopiec zaczął gonić złodzieja. - Biegłem za nim przez cały dworzec PKS, w kierunku urzędu miasta. Na ulicy Batorego dopadłem go w końcu, pomogli mi go zatrzymać dwaj koledzy z Mechanika (Seweryn Wardenga i Piotr Wyrtki). Doprowadziłem złodzieja na komendę straży miejskiej - opowiedział nam Adam Mielniczyn o zdarzeniu, które miało miejsce 18 marca.

Prezydent Raciborza postanowił nagrodzić młodzieńca za odwagę. Podarował mu monitor LCD. Gratulacje złożyli Adamowi także przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu podinspektor Józef Staniszewski oraz zastępca komendanta Straży Miejskiej Andrzej Szewczyk. 17-latkowi towarzyszyli w magistracie rodzice Piotr i Emilia oraz dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych Sławomir Janowski.

- Zwykle ludzie tylko krzyczą: łapać złodzieja. Mało kto odważy się ścigać przestępcę. Jak dowiedziałem się co zrobiłeś, pomyślałem sobie: to odważny chłopak - mówił dziś w urzędzie Mirosław Lenk. - Nie namyślałem się, tylko pobiegłem. Miałem szczęście, bo złodziej się wyłożył - relacjonował Adam. Pytany o naukę, odparł, że ta idzie mu dobrze. Uczy się w I klasie technikum informatycznego. W przeszłości trenował siatkówkę, do uprawiania której ma świetne warunki - 196 cm wzrostu.

Oto treść listu gratulacyjnego jaki przekazał uczniowi ZSM prezydent Raciborza:

W życiu, czasami poddawani jesteśmy próbom w trudnych sytuacjach, które przynosi nam codzienność. Niejednokrotnie przychodzą one w najmniej oczekiwanych momentach. 

Taka sytuacja przydarzyła się również Panu. Poprzez bohaterski czyn, którego Pan dokonał, udając się w pościg i ujmując sprawcę kradzieży, zdał Pan jeden z życiowych egzaminów. Egzamin z „człowieczeństwa”, wykazując się odwagą i sercem. Ta piękna postawa zasługuje dziś na nagrodę i jest wzorem do naśladowania dla Pana rówieśników.

Pomoc drugiemu człowiekowi i nie pozostawanie obojętnym wobec wyrządzanej krzywdy, zawsze procentuje i dzisiejsze spotkanie jest również tego dowodem.

Proszę przyjąć serdeczne gratulacje obywatelskiej postawy. Jestem przekonany, że kierując się takimi zasadami życiowymi, zrealizuje Pan wymarzone cele.

Ludzie:

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.